Λιέτουβος - Ρίγα 80-71

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρενάλντας Σεϊμπούτις, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους, η Λιέτουβος Ρίτας επιβλήθηκε της Ρίγα με 80-71 και προκρίθηκε στους "4" της προκριματικής φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας. Εκεί, θα αντιμετωπίσει την Όλντενμπουργκ που επικράτησε στο άλλο παιχνίδι της σημερινής (01/10) ημέρας της Βαρέζε.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και προσπάθησαν να πάρουν το πάνω χέρι στο ματς. Μάλιστα η Ρίγα κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού με το πρώτο δεκάλεπτο

να ολοκληρώνεται με 14-15. Στη συνέχεια ο Σεϊμπούτις ανέλαβε δράση στον επιθετικό τομέα και η Λιέτουβος Ρίτας απέκτησε το προβάδισμα με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με 39-31.

Στη συνέχεια η ομάδα της Λιθουανίας δεν κατέβασε ταχύτητα. Αντιθέτως ο Σεϊμπούτις συνέχισε να είναι εξαιρετικός στην επίθεση, ενώ και η βοήθεια των Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Ανδρέας Γλυνιαδάκη ήταν πολύτιμη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-47 για τη Λιέτουβος, ενώ στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Λετονίας προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Μάλιστα η Ρίγα έφτασε ακόμα και στο -4 (73-69), αλλά η Λιέτουβος επιβλήθηκε με 80-71 και πήρε την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-31, 61-47, 80-71.
ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ (Μπάουερμαν): Τέπιτς 5 (1), Μπαμπράουσκας, Ρεντίκας, Παλάτσιος 10, Σεϊμπούτις 23 (2), Γλυνιαδάκης 8, Γκετσεβίτσιους 11 (2), Ορέλικ, Λιντέκα 10, Κουκ 7 (1), Γιέλοβακ 6 (2).
ΡΙΓΑ (Μπουτάουτας): Ρόμπινσον 13 (1), Μπέρζινς Α. 11 (3), Γιάχοβιτς 3 (1), Γιανιτσένοκς 10 (1), Μπράουν 13 (3), Ντελινινκάιτις 14. Πασέντσνικς, Μπέρζινς Τζ. 7, Ίλγινς.