Κλειδώνουν τα playoffs οι Θάντερ...και Ουέιντ άλλης εποχής (vid's)

Βρέθηκαν πίσω με 20 πόντους (54-34 στο 18'), αλλά βρήκαν το σθένος και τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το παιχνίδι, και να πετάξουν ουσιαστικά εκτός playoffs τους Σανς. Ο λόγος για τους Θάντερ, οι οποίοι ταξίδεψαν στο Φοίνιξ με σκοπό να κάνουν ένα ακόμα βήμα προς την είσοδο τους στην τελική 8αδα, και ουσιαστικά τα κατάφεραν μετά το 109-97 να τους πετάξουν εκτός playoffs, φτάνοντας στο 3-1 στην φετινή σεζόν. Την αρχή της αντεπίθεσης έκανε ο «συνήθης ύποπτος» Ράσελ Ουέστμπρουκ ο οποίος βοήθησε την ομάδα του να τρέξει ένα επιμέρους σερί 8-20 στο τέλος τους ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε

με 62-54 για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, βρήκε βοήθειες από αρκετούς συμπαίκτες του, και με ένα ακόμα επιμέρους σερί 2-16 οι Θάντερ ξέφυγαν στο σκορ με 85-98 στο 42', σφραγίζοντας τη νίκη. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ σκόραρε 33 πόντους (9 ριμπ., 7 ασίστ) ενώ εκπληκτικός ήταν ο D.J Ογκουστίν, ο οποίος είχε 19 πόντους, με τους 11 πόντους να έρχονται στην 4η περίοδο. Μεγάλες μάχες κάτω από τα καλάθια έδωσε και ο Στιβ Άνταμς με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για το Φοίνιξ κορυφαίος ήταν ο Μαρκίφ Μόρις με 24 πόντους, με τους 20 να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο (9/11 σουτ), και μόλις 4 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα (1/9 σουτ), δείχνοντας με τον πλέον πειστικό τρόπο ότι οι Σανς δεν μπήκαν στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Μοναδική ομάδα που έμεινε στο κυνήγι των Θάντερ είναι οι Πέλεκανς, οι οποίοι επικράτησαν με 110-88 των Τίμπεργουλφς στην έδρα τους, αλλά και αυτοί απέχουν 3,5 νίκες από την ανατροπή, με τα παιχνίδια στο πρόγραμμα να συμπιέζονται...

Στην 7η θέση της Ανατολής δείχνουν να εδραιώνονται οι Χιτ, οι οποίοι έχοντας τον Ντουέιν Ουέιντ σε φουλ φόρμα, έφτασαν στην 5η διαδοχική τους νίκη στο Μαϊάμι, επικρατώντας των Πίστονς με 109-102, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 34-39. Ο Ντουέιν Ουέιντ, μετά την απώλεια του ΛεΜπρον Τζέιμς και τον σοβαρό τραυματισμό του Κρις Μπος (χάνει την σεζόν), ανέλαβε να κρατήσει ψηλά το γόητρο μια ομάδας που την περσινή σεζόν έπαιξε στον τελικό του NBA, ενώ κατέκτησε το πρωτάθλημα το 2012 και το 2013, και θα ήταν μεγάλο πλήγμα μετά την φυγή του «Βασιλιά» να μείνει εκτός 8αδάς. Έτσι, ο MVP των τελικών του 2006, και ο πρώτος σκόρερ του NBA το 2009 ήταν αυτός που με 40 πόντους (12/13 βολές, 14/27 σουτ) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, με τους 19 πόντους να έρχονται στην 4η περίοδο. Εξαιρετικός ήταν και ο Ουντόνις Χάσλεμ με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέιμς Ένις είχε 16 πόντους. Για τα «Πιστόνια», ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους πραγματοποίησε ο Αντρέ Ντρούμοντ (14/17 σουτ, 14 ριμπ.) ενώ σε τρομερή βραδιά βρέθηκε και ο Ρέτζι Τζάκσον με 31 πόντους (12/17 σουτ, 9 ασίστ, 6 ριμπ.). Ωστόσο, αν υπολογίσει κάποιος τους 63 πόντους των δυο παικτών, όλοι οι υπόλοιποι παίκτες του Ντιτρόιτ είχαν μόλις 39 πόντους με 14/49 σουτ!

Την κατάλληλη στιγμή επέστρεψαν στις εντός έδρας νίκες οι Πέισερς, οι οποίοι μετά από τέσσερις συνεχόμενες αποτυχίες, επικράτησαν των Μάβερικς με 104-99, με τον C.J Μάιλς να κάνει καταπληκτική εμφάνιση. Συγκεκριμένα...ο 3J Miles όπως αποκαλείται στην Ιντιανάπολις πέτυχε 28 πόντους με 5/6 τρίποντα, με το πέμπτο του τρίποντο να είναι αυτό που έκανε το 102-97, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του, η οποία έφτασε το ρεκόρ της στο 32-41 και βρίσκεται μισή νίκη πίσω από το Μπρούκλιν, το οποίο επικράτησε των Λέικερς με 107-99, και με 32-40 καταλαμβάνει την 8η θέση αυτή τη στιγμή. Για το Ντάλας, που είχε εκτός τον Μόντα Έλις, ο οποίος λόγω τραυματισμού απουσίασε για πρώτη φορά μετά από 248 συνεχόμενες παρουσίες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσάντλερ Πάρσονς με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στην ίδια θέση, και εκτός Playoffs βρίσκονται αυτή τη στιγμή με ρεκόρ 32-41 και οι Σέλτικς οι οποίοι ηττήθηκαν στην Βοστόνη από τους Κλίπερς με 106-119, ενώ στην 11η θεση, με μια μόλις νίκη πιο πίσω βρίσκεται η Σάρλοτ με ρεκόρ 31-41.

Ο Γκρέγκ Πόποβιτς έχει μετατρέψει τον πρωταθλητισμό σε επιστήμη, και έτσι οι Σπερς την κατάλληλη στιγμή δείχνουν να φορτσάρουν, με αποτέλεσμα να επικρατήσουν με άνεση των Γκρίζλις με 103-89 και να απέχουν 2,5 νίκες από το δεύτερο Χιούστον και 2 νίκες από τις «Αρκούδες», στην μάχη της 2ης θέσης της Δύσης. Εξαιρετικός για τα «Σπιρούνια» ήταν ο Κάχι Λέοναρντ με 25 πόντους (11/17 σουτ, 10 ριμπ.), ενώ για το κουρασμένο Μέμφις (έχει 3 συνεχόμενες ήττες) ο Ζακ Ράντολφ είχε 20 πόντους με 13 ριμπάουντ. Στα ρηχά έμειναν οι δύο Ελληνες ομογενείς. Ο Κώστας Κουφός είχε 4 πόντους, 2/3 σουτ και 2 ριμπάουντ σε 13'38'', ενώ ο Νικ Καλάθης δεν έβαλε πόντο στα 13'10'' που αγωνίστηκε, έχοντας 0/2 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

Τα αποτελέσματα:

Βοστόνη - Λ.Α Κλίπερς 106-119Μαϊάμι - Ντιτρόιτ 109-102Ιντιάνα - Ντάλας 104-99Σαν Αντόνιο - Μέμφις 103-89Φοίνιξ - Οκλαχόμα 97-109Μπρούκλιν - Λ.Α Λέικερς 107-99Νιού Όρλεανς - Μινεσότα 110-88Κλίβελαντ - Φιλαδέλφεια 87-86Ουάσιγκτον - Χιούστον 91-99