Κέρδισε για το «γόητρο» η Μπάρτσα! (85-80 τη Ρεάλ) (vid)

Σε ένα συγκλονιστικό «Clasico», που προσέφερε σκορ και θέαμα, ανταποκρινόμενο στις απαιτήσεις που κάθε φορά δημιουργεί, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 85-80, μη καλύπτοντας μεν τη διαφορά του πρώτου αγώνα, παίρνοντας δε τη ρεβάνς της. Το σουτ του τρομερού Όλεσον, 35 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, ήταν αυτό που «σκότωσε» την «αιώνια» αντίπαλο, με τους Καταλανούς να την φτάνουν στην κορυφή, αλλά να είναι δεύτεροι. Εκτός του Όλεσον που σημείωσε 12 πόντους, εκπληκτικός ήταν ο Μάριο Χεζόνια που σκόραρε 15 πόντους με 5/6 τρίποντα, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Λάμπε. Οι 20

πόντοι του Ρούντι Φερνάντεθ και οι 17 του Σέρχιο Ροντρίγκες, δεν αρκούσαν για το σύνολο του Πάμπλο Λάσο.

Με μία «μάχη» ρακέτας στο ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα περίπου 7.5 λεπτά (15-15). Κάπου εκεί, η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να παίρνει «φωτιά», έκανε επιμέρους σκορ 2-10, με τον Ισπανό «αστέρα» να έχει σκοράρει οκτώ πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα, μέχρι το τέλος δηλαδή του πρώτου δεκαλέπτου (17-25). Οι Μαδριλένοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοκαθεδρία, με τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα, μέχρι ωστόσο τα μέσα της δεύτερης περιόδου (26-34). Εκεί, ήρθε η αντίδραση των «Μπλαουγκράνα», οι οποίοι στα επόμενα τέσσερα λεπτά, πραγματοποίησαν επιμέρους 9-2 και προηγήθηκαν με 37-36, χάρη σε τρίποντο του Μάριο Χεζόνια. Ο Ρέγιες έδωσε ξανά προβάδισμα στη «Βασίλισσα», αλλά ο Κροάτης είχε την απάντηση, όπως και ο Νοσιόνι αμέσως μετά (40-41). Το σκορ του ημιχρόνου, έκλεισε με 1/2 βολές ο Τίμπορ Πλάις (41-41).

Στο δεύτερο μέρος, ήταν η σειρά των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ να μπουν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, με τον Χεζόνια να συνεχίζει το «ρεσιτάλ» του έξω από τη γραμμή των 6.75 (με τρίποντό του έγινε το 51-45). Ο Γιουλ απάντησε για την ομάδα του (52-51), αλλά Χεζόνια και Λάμπε έδωσαν «αέρα» οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (59-51 στο 27'), για να κάνει ο Κροάτης με το πέμπτο του τρίποντο σε έξι προσπάθειες, το 62-53, δύο λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ρούντι και Σέρχιο Ροντρίγκες, όμως, είχαν κάνει προσωπική τους υπόθεση το ματς, οδηγώντας τους συμπαίκτες τους σε επιμέρους 2-9, με 64-62 να είναι το σκορ στη λήξη 30 λεπτών αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε ξανά «φουριόζα» στο τέταρτο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντα του Όλεσον που έφεραν ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους (70-62), αλλά ένα 0-8 του Σέρχιο έφερε το ματς σε ισορροπία (70-70), με λιγότερο από επτά λεπτά για το φινάλε. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Πλάις, μέσα σε 2.5 λεπτά, έκαναν το 74-70, με τον Νοσιόνι να κάνει με ένα δικό του σερί, το 76-75, αφού πρώτα είχε παρέμβει ο Τόμας. Μετά τα καλάθια των Πλάις και Ρούντι (78-77), ακολούθησε «σιγή» ενός λεπτού, την οποία «έσπασαν» Ματσιούλις και Ναβάρο από τη γραμμή των βολών (80-78), με τον Τόμιτς να δίνει διαφορά τεσσάρων πόντων στην ομάδα του, περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε (82-78). Για μισό λεπτό ξανά, οι δύο ομάδες δε σκόραραν, ώσπου ο Όλεσον με τρίποντό του έκανε το 75-68, με 35 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ήταν και η «χαριστική βολή» για τη Ρεάλ, με το λέι-απ του Ρέγιες απλώς να διαμορφώνει το τελικό σκορ (85-80).

Δεκάλεπτα: 17-25, 41-41, 64-62, 85-80

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Χεζόνια 15 (5/6 τρίποντα), Χουέρτας, Αμπρίνες 5, Ναβάρο 6 (5 ασίστ), Σατοράνσκι 5 (1), Πλάις 9 (6 ριμπάουντ), Τόμας 7 (1), Όλεσον 12 (4/6 τρίποντα), Λάμπε 12, Νάχμπαρ 6, Τόμιτς 8 (8 ριμπάουντ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς, Φερνάντεθ 20 (4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Νοσιόνι 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ματσιούλις 1, Ρέγιες 8, Ροντρίγκες 17 (3/5 τρίποντα), Αγιόν 10 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 4, Γιουλ 8 (8 ασίστ), Μπουρούσης 2, Σλότερ 2