Καβάλα - Ολυμπιακός 76-94

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει στη συνέχεια της Καβάλας με 94-76. Οι νικητές είχαν σε πολύ καλή μέρα τους Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου, οι οποίοι πέτυχαν από 21 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Γιώργος Μπατρζώκας μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες του.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν δυναμικά τον αγών με τον Δημήτρη Κατσίβελη να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι, κυρίως στον επιθετικό τομέα, όπου σε περίπου τέσσερα λεπτά

είχε 9 πόντους, χωρίς να χάσει σουτ. Σε απόδοση τον ακολούθησε ο Βασίλης Σπανούλης, ωστόσο αμυντικά η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε να… πιάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-25 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Από το +15 (25-40), οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να… δύσκολη θέση, καθώς οι παίκτες του Άγγελου Κορωνιού αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται με 52-48.

Παρά τις πολλές απουσίες, η Καβάλα προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της και να μειώσει τη διαφορά απέναντι στην ομάδα του Πειραιά που δεν έβρισκε εύκολα τις λύσεις στον επιθετικό τομέα. Στη συνέχεια όμως το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να πάρει και πάλι μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στους γηπεδούχους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 74-65, ενώ στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Η διαφορά ξέφυγε, καθώς οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα επέβαλλαν τον ρυθμό τους και έτσι οι Πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν στο τέλος με 94-76, παίρνοντας ακόμη δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 48-52, 65-74, 76-94.
ΚΑΒΑΛΑ (Κορωνιός): Πάνος, Άρμπετ 13 (3), Μανωλόπουλος 11 (2), Στεφανίδης 8, Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου 2, Μίτροβιτς 14 (2), Ταϊρού 12 (1), Ατσάρα 16.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 2, Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 11 (2), Περπέρογλου 4, Σλούκας 2, Μαυροειδής 2, Πάουελ 6, Γκετσεβίτσιους 12 (4), Πρίντεζης 21 (3), Παπανικολάου 17 (3), Κατσίβελης 9 (2).