Ήττα στην πρεμιέρα για ΠΑΟΚ

Αν και είχε το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο τέλος από την Μπαλικεσίρ με 83-87. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο ευκαιρίες αρχικά με σουτ τριών πόντων από Μιλιένοβιτς και Μπράιαντ που αστόχησαν, αλλά του δόθηκε μία ακόμη δυνατότητα να κερδίσει το ματς, όταν ο Μπράιαντ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Τρακ που ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ,

με το σκορ στο 83-85, ευστόχησε μόνο σε μία βολή, έκανε και λάθος πάσα και το παιχνίδι χάθηκε οριστικά.

Το φιλμ

Ξεκινώντας καλύτερα από τον αντίπαλό του το παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-8 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και διατήρησε το προβάδισμα ως το 10ο λεπτό (21-17) και αντέδρασε σωστά όταν η τουρκική ομάδα πήρε το προβάδισμα (23-25 στο 12ο λεπτό). Ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (32-29 και 41-37), αλλά η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (41-40) με τρίποντο της Μπαλικεσίρ στη λήξη του ημιχρόνου.

O ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με σερί 8-0 προηγήθηκε 49-40 στο 22ολεπτό. Παρά την αντίδραση της τουρκικής ομάδας, ο ΠΑΟΚ διατήρησε αυτή την διαφορά (55-46) μέχρι το 24ο λεπτό. Η πίεση της Μπαλικεσίρ έφερε την μείωση της διαφοράς (57-53 στο 25’ και 57-55 στο 24’), για να έρθουν ο Μιλιένοβιτς με τρίποντο και ο Μπράιαντ με δίποντο να αυξήσουν ξανά την απόσταση των δύο ομάδων (62-55).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 69-62 λίγο πριν λήξει η τρίτη περίοδος, αλλά οι τουρκική ομάδα με σερί 0-10, πέρασε μπροστά 69-72 κι έφυγε με διαφορά 6 πόντων (71-77). Ο ΠΑΟΚ πήγε το παιδί στο καλάθι (83-85), αλλά παρά τις ευκαιρίες που είχε η ομάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-17, 41-40, 69-64, 83-87

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 11 (2), Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Γλυνιαδάκης 10, Χρυσικόπουλος 2, Καμάρας, Τέιλορ, Σίμπερτ 13 (2), Μπράιαντ 19 (1), Κλάντον 9, Μαργαρίτης 13 (1).

Μπαλικεσίρ (Μπαμπάογλου): Σέλμπι 16, Ουίλιαμς 11, Νίκολς 13 (2), Ακτσάι 2, Γκριν 18 (1), Χόρτουμ, Παστάλ, Οφοέγμπου 18, Γκολούμποβιτς 9, Κόζαν.