Ήττα για τους Εφήβους

Η ΕΘνική μας ομάδα παρότι στο πρώτο ημίχρονο έδειξε καλό πρόσωπο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και έτσι γνώρισε την ήττα κόντρα στην Ιταλία 53-67. Κορυφαίος της Εθνικής ήταν ο Παπαδάκης, που πέτυχε 11 πόντους, ενώ μάζεψε και 3 ριμπάουντ.

Οι διεθνείς μας ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 14-12 μπροστά, ενώ μπόρεσαν να προηγηθούν ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (30-21, 18′). Κάπου εκεί η Ιταλία έκανε την αντεπίθεση της και εκμεταλευόμενη τα λάθη της Εθνικής μείωσε στο ημίχρονο σε 32-31.

Στο δεύτερο η «σκουάντρα ατζούρα» ανέβασε την απόδοσή

της και εκμεταλλευόμενη την αστοχία, αλλά και τα πολλά λάθη της Εθνικής, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με +13 41-54. Το τέταρτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ιταλία ν παίρνεις τελικά την νίκη με 53-67.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα, στο τουρνουά του Μανχάιμ, η Γαλλία το μεσημέρι της Δευτέρας (28/03, 16:00).

Δεκάλεπτα: 14-12, 32-31, 41-54, 53-67

Ελλάδα: Λούντζης, Μωραϊτης 2, Δομπρογιάννης, Σκούφης 2, Παπαδάκης Στ. 11, Μπολάτογλου 4, Ιορδάνου 7, Παπαδάκης Κ. 4, Τάτταρης, Αγραβάνης 5, Χρηστίδης 9 (7ρ), Κουρέπης 9 (5ρ, 1κλ)

Ιταλία: Πένα 16, Αντέλι 2, Μπάρμπον, Πατζόλα 3, Βισκόντι, Μπουκαρέλι 7, Μορέτι 14, Λοβισότο 9, Καρούζο, Σιμιόνι 10, Λέβερ 6, Τζιουστέτο