Ήττα για Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι

Η αυλαία του τουρνουά "Gomelsky Cup" άνοιξε, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα με 88-90 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στη μεγαλύτερη διάρκειά της, ωστόσο η κακή αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού, στέρησε τη νίκη από τους "πράσινους". Πλέον, ο Παναθηναϊκός στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Κυριακής (25/9, 17:00), όπου

θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ούνικς Καζάν.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν ο Νίκος Παππάς με 15 πόντους σε 17:21'', ενώ ακολούθησαν ο Καλάθης (14π.), ο Μπουρούσης (11π.) και ο Τζέιμς (11π.). Από πλευράς νικητών εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τσίρμπες με 21π. (10/11 εντός πεδιάς) σε 19:21'', ενώ κορυφαίος ήταν ο Μέκελ με 16 πόντους, οι περισσότεροι εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο.

Το φιλμ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν αυτή που βρήκε ρυθμό στην έναρξη του αγώνα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 21-27 στην πρώτη περίοδο (21-27, 10'). Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του -ιδιαίτερα στην άμυνα- κι έτσι κατάφερε να φέρει στα ίσα το παιχνίδι, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου (42-42, 20').

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με 8-0 σερί ξέφυγε με 50-44. Η Μακάμπι αντέδρασε και μείωσε σε 59-59, όμως οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-62, 30'). Στην τέταρτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως τα λάθη, σε συνδυασμό με την εκπληκτική εμφάνιση του Μέκελ, έφεραν τη Μακάμπι μπροστά με 85-79, περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Με τρίποντου του Σίνγκλετον, οι "πράσινοι" μείωσαν σε 90-88 4,8'' πριν τη λήξη, όμως στην τελευταία επίθεση του αγώνα -μετά από λάθος της Μακάμπι- ο Μπουρούσης "κόπηκε" από τον Ραντ κι έτσι ο Παναθηναϊκός δεν απέφυγε την ήττα, με τη Μακάμπι να παίρνει την πρόκριση στον τελικό του Gomelsky Cup.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-42, 65-62, 88-90.