Ιταλία: Στον τελικό η Μιλάνο

Το ένα από τη δύο εισιτήρια του τελικού του Κυπέλλου Ιταλίας "τσέκαρε" η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία νίκησε στα ημιτελικά του θεσμού την Ρέτζιο Εμίλια με 84-87.

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα έχοντας σε καλή βραδιά τους Ρακίμ Σάντερς και Νταβίντε Πασκόλο με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με την Ρέτζιο Εμίλια να έχει μεν αρκετούς διακριθέντες, μιας και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Αραντόρι 14π., Ντι Νικόλαο

13π., Ντέλα Βάλε 12π., Ρέινολντς 12π., Νίντχαμ 11π.), όμως στα τελευταία λεπτά που "έκαιγε" η μπάλα δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση.

Συγκεκριμένα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά με το σκορ να φτάνει στο 81-81, όμως δύο κρίσιμα καλάθια των Μάτσβαν και Τσιντσιαρίνι έκαναν το σκορ 81-87, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 84-87.

Η Μιλάνο θα περιμένει να μάθει τον αυριανό αντίπαλο της για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου που θα προκύψει από το ζευγάρι Σάσαρι-Μπρέσια.