Ιταλία: Ασταμάτητοι Βενέτσια και Μπράμος, ήττα για Αρμάνι

Τη ξέφρενη πορεία της στο ιταλικό πρωτάθλημα συνέχισε η Βενέτσια, επικρατώντας 73-60 εκτός έδρας επί της Βαρέζε, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Μάικ Μπράμος.

Ο γκαρντ/φόργουορντ ήταν εκ των κορυφαίων των νικητών, σημειώνοντας 18 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μαρκίζ Χέινς με 19π. Με αυτή τη νίκη, η Βενέτσια ανέβηκε στο 10-3, όντας στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από την Αρμάνι Μιλάνο.

Οι Μιλανέζοι με τη σειρά τους, γνώρισαν την ήττα με 87-91 εκτός έδρας από τη Ρέτζιο Εμίλια, υποχωρώντας στο 11-2. Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα ξεκίνησε καλά τον αγώνα (9-19,

10'), ωστόσο στη δεύτερη περίοδο κατέρρευσε (36-21 επιμέρους σκορ υπέρ της Ρέτζιο Εμίλια), με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-40, 20'). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό και παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι για ανατροπή, διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη (3η θέση, 9-4 ρεκόρ).