Ισπανία: Ο Μπόγρης νίκησε τον «Thanassis» (pics)

Σε παιχνίδι για την 15η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη νίκησε αρκετά εύκολα την Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο με 89-72 και εκτός του ότι εδραιώθηκε στην τετράδα της βαθμολογίας, πήρε και μαθηματικά την πρόκριση στο final-8 του Ισπανικού Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα και αυτό φάνηκε και από την επίθεση τους στο πρώτο δεκάλεπτο (28-19). Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνα τους, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν και πήγαν στα αποδυτήρια

με -10 (44-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε υπέρ των γηπεδούχων με την διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +19 (69-50). Το τελευταίο μέρος του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Τενερίφη να πανηγυρίζει την νίκη.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Ουάιτ με 20 πόντους και 5 ασίστ και ο Ντούνερκαμπ με 17 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης σε 22 λεπτά είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Ανδόρα ξεχώρισε ο Σερμαντίνι με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε σε 17 λεπτά 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Μπιλμπάο-Μπέτις 82-85

Γκραν Κανάρια-Μπανταλόνα 98-80

Μούρθια-Εστουντιάντες 100-91

Μάλαγα-Ομπραντόιρο 87-69

¡El Iberostar Tenerife @CB1939Canarias se mete en la #CopaACB tras derrotar al @morabancandorra!#LigaEndesa pic.twitter.com/9Pa625x6bQ

Liga Endesa (@ACBCOM) 30 Δεκεμβρίου 2016

El @RealBetisEPlus alarga su gran momento: vence en los últimos segundos al @CDBILBAOBASKET (82-85).#LigaEndesa pic.twitter.com/ussiDQZ233

Herbalife @GranCanariaCB termina logrando una contundente victoria ante la @Penya1930 (98-80).#LigaEndesa pic.twitter.com/PvQ14Nhp7i

Los triples de @unicajaCB, suficientes para sellar el triunfo (87-69).#LigaEndesa pic.twitter.com/zKyJJz1kiN