Ισπανία: Νίκησε η Ρεάλ στην «ματσάρα» της Μαδρίτης, έκανε το 1-0 δύσκολα η Βαλένθια

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά της ACB απέναντι στην Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που έληξε 107-103. Στο άλλο ματς της ημέρας η Βαλένθια νίκησε με 79-75 την Ουνικάχα Μάλαγα με πολύ μεγάλη δυσκολία και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Στο παιχνίδι της Μαδρίτης το πρώτο ημίχρονο υπήρξε απόλυτη ισσοροπία αφού το σκορ ήταν 49-49 με την Μούρθια να είναι εξαιρετική. Στο δεύτερο μέρος όμως

η Ρεάλ φάνηκε να ξυπνάει και προηγήθηκε με 79-70 στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά η ομάδα του κόουτς Κατσικάρη αντέδρασε και μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα βρέθηκε στο -2 αλλά οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στις βολές και πήραν το παιχνίδι. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Γιούλ με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ροντρίγκεζ που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 10 ασίστ και ο Κάρολ με 20 πόντους (4/4 διπ. 3/6τριπ). Από την πλευρά των φιλοξενούμενων βρέθηκαν σε καταπληκτικό βράδυ ο Αντέλο με 27 πόντους (5/6τριπ) και 3 ριμπάουντ και ο Καμπάτσο με 25 πόντους και 9 ασίστ.

Στο παιχνίδι της Βαλένθια με την Μάλαγα οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 35-37, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια ήταν εξαιρετική και προηγήθηκε με +7 (56-49). Όμως στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι παίκτες του κόουτς Πλάθα παραλίγο να κάνουν το break αλλά δεν άντεξαν και ηττήθηκαν με 79-75. Την διαφορά για τους νικητές έκανε ο Σέρνα με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και οι Σαν Εμετέριο και Μαρτίνεζ που σημείωσαν από 13 πόντους ο καθένας. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισαν ο Νέντοβιτς με 22 πόντους και 3 ασίστ και ο Μάρκοβιτς με 13 πόντους και 3 ριμπάουντ.