Ισπανία: Η Ρεάλ κέρδισε τον Γιάνκοβιτς, εντός έδρας νίκη για Θανάση (vid+pics)

Τα τρία πρώτα ματς τη 2ης αγωνιστικής της ACB έγιναν σήμερα (6/10) με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει σπουδαίο διπλό στο ντέρμπι απέναντι στην Βαλένθια με 94-75 και τον Σέρχιο Γιουλ να γράφει ιστορία. Επίσης η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο πήρε μία δύσκολη εντός έδρας νίκη με την Γκραν Κανάρια με 97-89. Στο άλλος ματς της ημέρας η Μανρέσα πήρε την εκτός έδρας νίκη με 80-75 μέσα στην Μπέτις.

Στο ντέρμπι της ημέρας οι Πρωταθλητές Ισπανίας δυσκολεύτηκαν αρκετά στο πρώτο μέρος, αφού ήταν μπροστά μόλις με 6 πόντους (36-42), όμως

ένα τρομακτικό τρίτο δεκάλεπτο των παικτών του Πάμπλο Λάσο όπου σημείωσαν με ευκολία 34 πόντους και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +22 (54-76) ουσιαστικά έκρινε το ματς. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν τυπικό, αφού όλα είχαν κριθεί. Το τέλος του ματς βρήκε τη Ρεάλ να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 94-75 και να προετοιμάζεται για την έναρξη της Ευρωλίγκα απέναντι στον Ολυμπιακό. Καλύτεροι παίκτες των Μαδριλένων ήταν ο Γιουλ με 18 πόντους και 8 ασίστ και ο Ρούντι με 17 πόντους και 2 ασίστ. Από την Βαλένθια ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Σίκμα με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έμεινε άποντος σε 7 λεπτά. Να τονίσουμε ότι ο Γιούλ με τις 8 ασίστ που μοίρασε έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος σε ασίστ στην ιστορία του ισπανικού Πρωταθλήματος, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Σέρχι Ροντρίγκεθ.

Στο άλλο ματς που είχε ελληνικό ενδιαφέρον η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο νίκησε με 97-89 την κάτοχο του Ισπανικού Σούπερ Καπ Γκραν Κανάρια η οποία έχει ξεκινήσει με πολύ άσχημο τρόπο το Πρωτάθλημα. Η Γκραν Κανάρια ήταν εξαιρετική επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και πήρε προβάδισμα 11 πόντων (46-57), όμως στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έπαιξαν εκπληκτική περιφερειακή άμυνα και αναγκάσουν τους αντιπάλους τους να σημειώσουν συνολικά σε 20 λεπτά μόνο 32 πόντους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο «Thanassis» και οι συμπαίκτες του να γυρίσουν το ματς και να πάρουν στην τελευταία περίοδο μία σπουδαία νίκη με 97-89. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Γιέλινεκ με 19 πόντους και ο Μπουργιανάτζε με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ. Επίσης ο Θανάσης μπορεί να είχε μόλις 1 πόντο, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 12 λεπτά συμμετοχής, όμως έπαιξε καταπληκτική άμυνα και έβγαλε πολύ ενέργεια στο παρκέ. Από την Γκραν Κανάρια διακρίθηκε μόνο ο Μπάεθ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Final en la Fonteta con triunfo blanco:@valenciabasket 75@RMBaloncesto 94
Llull, 18 puntos pic.twitter.com/YvEQP3ZrWB

Liga Endesa (@LigaEndesa) 6 Οκτωβρίου 2016

Meritorio triunfo del ICL @BasquetManresa en la cancha del @RealBetisEPlus: 75-80
Patrik Auda, 19 puntos. pic.twitter.com/FHkcmesK7j

Gran remontada del @morabancandorra para terminar llevándose el triunfo frente al Herbalife @GranCanariaCB: 97-89 pic.twitter.com/zEHswbaPE5

'Run and gun' o correr el contraataque de toda la vida, por el @BasquetManresa. Vía @ACBCOM. #LigaEndesa pic.twitter.com/fNfNuYwdVc