Ισπανία: Η Μπαρτσελόνα «λύγισε» στην παράταση τη Μπασκόνια (vids)

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπασκόνια με 98-92 στην παράταση (84-84 κ.α.) και διπλασίασε τις νίκες της σε ισάριθμα παιχνίδια για το ισπανικό πρωτάθλημα. Οι Βάσκοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως ο Άνταμ Χάνγκα ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, κάνοντας απλώς το 84-84 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Κορυφαίος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Τζάστιν Ντόελμαν με 24 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ταϊρίς Ράις με 20π., όντας εξαιρετικός στο ντεμπούτο του με τους "Μπλαουγκράνα".

Ο Στράτος Περπέρογλου μέτρησε 7 πόντους (3/5 εντός πεδιάς), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25:30'', ενώ άποντος έμεινε ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ, παίρνοντας μόλις ένα σουτ (0/1 3π.) σε 13:32'', έχοντας παράλληλα 3 ριμπάουντ. Από τους Βάσκους, εφτά παίκτες πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίους τους Αντρέα Μπαρνιάνι και Σέιν Λάρκιν (18π. έκαστος).

Το φιλμ

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (23-20, 10'), με τη Μπαρτσελόνα όμως να δείχνει να έχει τον έλεγχο του ρυθμού κι έτσι στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου ξέφυγε με +14 (51-27). Ωστόσο, η Μπασκόνια αντέδρασε και μάζεψε κάπως τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (53-47, 20').

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τους Μπλαουγκράνα να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Μπασκόνια να ακολουθεί από κοντά στο σκορ, μειώνοντας στους τρεις στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (70-67, 30').

Με δίποντο του Μπαρνιάνι στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 72-73 8:14'', με τις δύο ομάδες από εκεί και μετά να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά (81:81, 1:27''). Με τρεις προσωπικούς πόντους του Ράις, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 84-81 1:05'' πριν το τέλος, με τον Μπαρνιάνι να απαντά άμεσα για το 84-83 με 50'' να απομένουν για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Χάνγκα κέρδισε δύο βολές, ωστόσο ευστόχησε στη μία (84-84), στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για εκδήλωση επίθεσης από πλευράς γηπεδούχων.

Στην παράταση, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βελτίωσε την άμυνά της και ξέφυγε με +4 (88-84), ενώ 1:25'' πριν τη λήξη προηγήθηκε με 93-88, παίρνοντας σαφές προβάδισμα νίκης.

Debuta @ReseRice4 al Palau / Entra Rice por @StefanPeno#fcblive pic.twitter.com/XdWL6Vbr1R