Ισπανία: Φόρτσαρε στο 4ο δεκάλεπτο η Ρεάλ...

Στο 1-0 έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία φορτσάροντας στο 4ο δεκάλεπτο επικράτησε την Βαλένθια στο πρώτο ημιτελικό με 82-57, σε ένα παιχνίδι που για τρία δεκάλεπτα ήταν κλειστό.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα του λεπτά, και να προηγηθούν με 16-24 στο 14' με τρίποντο του Ντούμπλεβιτς, με την Ρεάλ να προσπερνάει με 25-24 στο 18' με καλάθι του Φερνάντεζ, για να κλείσει το ημίχρονο με το ισχνό 27-25. Οι «πορτοκαλί» προσπέρασαν και πάλι με 36-39 στο 26' με τον 8ο πόντο του Ντιότ, με την Ρεάλ να ξεκινάει

την αντεπίθεση της, φτάνοντας στο 47-41 στο 29' με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 47-42.

Ωστόσο, η 4η περίοδο ήταν εφιαλτική για τους φιλοξενούμενους, με την Ρεάλ να τρέχει ένα επιμέρους σερί 35-16, και να φτάνει στο τελικό +25 (82-57).

Για την Ρεάλ ο Κάρολ είχε 15 πόντους (2/3 τριπ.) με τον Γιούλ να σκοράρει 13 πόντους, και τον Ρέγιες να έχει 10 πόντους.Για την Βαλένθια 13 πόντους είχε ο Ντούμπλεβιτς και από 10 πόντους οι Ντιότ και Σούρνα, με τα 2/22 τρίποντα να αποδεικνύονται καταστροφικά.