Ήρθαν οι νέοι «Splash Brothers» στο νέο πάρτι των Η.Π.Α (vids)

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Team USA και το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της, κερδίζοντας στο Staples Center του Λος Άντζελες την Κίνα με 106-57, κάνοντας επίδειξη δύναμης ενόψει της συμμετοχής τους στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο, όπου στόχος είναι ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο.

Αναφορικά με το παιχνίδι, μπορεί να πήρε στην ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι να πέτυχε τέσσερις

πόντους σχεδόν στα πρώτα πέντε λεπτά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 26-13, αλλά εκτός από την 68η συνεχόμενη νίκη των Αμερικανών, καμία ουσία και προσφορά, δεν μπορεί να έχει μια τέτοια αναμέτρηση, με τον ενδιαφέρον να έρχεται από το πόσο βρίσκουν χημεία οι Κέβιν Ντουράντ και Κλέι Τόμπσον, με τον πρώτο να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο μετά από δημιουργία του «KD», και με 8 τρίποντα να τους αποκαλούν τους νέους «splash brothers».

Οι δυο νυν συμπαίκτες, Ντουράντ και Τόμπσον ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους, με τον πρώτο να έχει 19 πόντους (4/5 τριπ, 5 ασίστ) και το δεύτερο να σκοράρει 17 πόντους (4/8 τριπ.) Ο μοναδικός που δεν σκόραρε ήταν ο Ντρέιμοντ Γκριν που είχε 0/3 σουτ σε 14 λεπτά. Για την Κίνα, ο Γι Γιάνλιαν σκόραρε 18 πόντους (7 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 55-29, 78-38, 106-57

Η.Π.Α (Σιζέφσκι): Λάουερι 5 (1), ΝτεΡοζάν 13 (6/8 σουτ), Τζόρτζ 5 (1/6 σουτ), Άντονι 5 (1/6 τριπ., 8 ριμπ), Τζόρνταν 12, Κάζινς 12 (1), Τόμπσον 17 (4), Ντουράντ 19 (4), Έρβινγκ 10, Μπάτλερ 2, Γκριν, Μπάρνς 6.

ΚΙΝΑ (Λιούμινγκ): Αιλούν 5 (1), Γιάνγιουχανκ 7, Πένγκ 6 (1), Γιάνλιαν 18 (2/6 τριπ., 7 ριμπ.), Ζελίν 1, Κι 2, Ξιαουτσουάν 14 (2), Γιουτσέν 2, Γκεν 2.