Η Ούνικς που περιμέναμε (73-60 τη Ζαλγκίρις)!

Είναι αλήθεια, πως βάσει ρόστερ και τεχνικού επιτελείου, οι προσδοκίες για την Ούνικς Καζάν, ήταν αρκετά μεγαλύτερες από την πορεία της ρωσικής ομάδας στο ξεκίνημα της σεζόν. Κι αυτό, γιατί βρέθηκε μάλιστα, πριν λίγες αγωνιστικές, ένα "βήμα" πριν τον "γκρεμό", όταν έχανε για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου από την Νίζνι εντός έδρας. Η αντεπίθεση που ξεκίνησε μετά, όμως, με τον Εβγκένι Πασούτιν στον πάγκο, είναι ολοκληρωτική, και σήμερα η νίκη επί της Ζαλγκίρις το επιβεβαίωσε, με την Ούνικς να παίρνει και τη διαφορά, χάρη στο τελικό

73-60.

Με πολλούς παίκτες να βρίσκονται σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, και τον Καϊμακόγλου μεταξύ των πρωταγωνιστών, με 11 πόντους (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής, το ματς, μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (34-36) "έγειρε" προς την πλευρά των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, όταν χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα, πέτυχαν επιμέρους σκορ 19-8. Στο τέλος, όχι απλώς διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά έδωσαν και διαστάσεις "θριάμβου", φέρνοντάς το σε διψήφια επίπεδα, κι έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Αμφότερες οι ομάδες, πάντως, θέλουν ήττα της Νίζνι στην Κωνσταντινούπολη, από την Αναντολού Εφές, προκειμένου να "κλειδώσουν" από σήμερα την πρόκριση στο Top-16, με την Ούνικς να παίρνει σίγουρα και την τρίτη θέση στο ενδεχόμενο αυτό.

Δεκάλεπτα: 20-19, 34-36, 53-44, 73-60

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Ουάιτ 12 (2), Λάνγκφορντ 16 (6/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ζήσης 5 (5 ριμπάουντ), Μπίκοφ 6 (2), Πάνιν, Σανικίτζε, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 11 (1), Αντίποφ, Φίσερ 16 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέρελς 7 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ)

Ζαλγκίρις (Κράπικας): Λεκαβίτσιους 10 (2), Γκουντάιτις 2, Καρινιάουσκας 7 (1), Σονγκάιλα 4, Λιπκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 7 (9 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 8, Μιλάκνις 8 (2), Άντερσον 12 (3/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντίμσα, Ουλανόβας