Γκάζωσε... ξεκούραστα ο ΠΑΟ (83-63)

Με καλό ξεκίνημα και ακόμα καλύτερο φινάλε ο Παναθηναϊκός πήρε μια εύκολη νίκη (83-63) κόντρα στα Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ, φτάνοντας στην 15η συνεχόμενη νίκη του στην Α1, με τον Γκιστ, τον Μπράμος και τον Μαυροκεφαλίδη να ξεχωρίζουν.

Οι νταμπλούχοι είχαν καλή εικόνα στο παιχνίδι, με εξαίρεση το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου όπου οι Θεσσαλοί με τον Εβανς μείωσαν

ως τους 10, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να… πατήσει γκάζι και να σφραγίσει ιδανικά το ροζ φύλλο, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκουράζει παίκτες ενόψει της συνέχειας.

Ο Γιόνας Ματσιούλις έμεινε εκτός 12άδας για να ξεκουραστεί, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Αντίθετα, ο Πεδουλάκης χρησιμοποίησε πολύ τους παίκτες που έχουν περιορισμένο ρόλο στο rotation της Ευρωλίγκας, όπως τον Γιάνκοβιτς, τον Παππά, τον Μαυροκεφαλίδη, ενώ σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήρε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος αντικατέστησε στη 12άδα τον Ματσιούλις!

Ο 17χρονος φόργουορντ πάτησε παρκέ από το πρώτο δεκάλεπτο κιόλας, μοιράζοντας μάλιστα και τρεις ασίστ, ενώ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +22 (51-29) στο 23’! Αυτή ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς μετά από το 48-25, με τα Τρίκαλα από εκείνο το σημείο και συγκεκριμένα ο Εβανς να εκμεταλλεύονται τη χαλάρωση που επήλθε για τους παίκτες του Πεδουλάκη, οι οποίοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι (22-8 στο 10’, 41-25 στο 20’), με άξονα τον πολύ ορεξάτο Γκιστ (12π., 5ριμπ. στο πρώτο μέρος).

Ο Εβανς ηγήθηκε της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων και κατέβασε τη διαφορά στους 10 (57-47, 28’), αφού το 1/13 τρίποντα του πρώτου 20λεπτου άλλαξε άρδην με 4/5 από τα 6,75μ. στην τρίτη περίοδο. Όμως ο Μπράμος μπήκε κι έδωσε ενέργεια στην άμυνα των γηπεδούχων που έφτασαν στο +28 (78-50) στο 35’ με 18-0 σερί και 6,5 λεπτά άκαπνα από πλευράς Τρικάλων!

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 41-25, 62-50, 83-63