Γερμανική… σφαλιάρα!

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε αργά και γνώρισε την ήττα στην έδρα του από την Μπάμπεργκ με 72-77. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πίσω στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα (βρέθηκαν ακόμα και στο -21) και παρά το μεγάλο «come-back» στο τέλος του αγώνα, δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα, την πρώτη τους στο Top-16. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πλήρωσαν» τα πολλά νεκρά διαστήματα που είχαν, με χαρακτηριστικότερα τις αρχές του τρίτου και τέταρτου δεκαλέπτου όπου οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για 2' και 3' αντίστοιχα.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιότες ήταν ο Στρόμπερι με 15 πόντους και πολύ δουλειά στην άμυνα, ενώ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι ο Μίλερ είχε 23.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με κακές επιλογές στην επίθεση, με το σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου να είναι στο φτωχό 4-7. Από εκείνο το σημείο και μετά η Μπάμπεργκ βρήκε λύσεις από μακριά και τελείωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-10. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαίροπουλου μπήκαν επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μειώσανε στον πόντο (24-25 15’). Κάπου εκεί η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι βρήκε και πάλι λύσεις από την περιφέρεια και σε συνδιασμό με τις κακές επιθέσεις των γηπεδούχων, έτρεξε ένα σερί 9-0 και βρέθηκε μπροστά με 34-24 (17’). Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 26-39.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς σκορ, με την Μπάμπεργκ να βρίσκει ευκαιρία και με ένα σερί 8-0 να κάνει το σκορ 26-47 (22’) με τον Στρόμπερι να «σπάει επιτέλους το ρόδι» με τρίποντο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αφυπνήστηκαν, έβγαλαν πάθος σε άμυνα και επίθεση και μείωσαν ακόμα και στους 10 (47-57 29’) με το δεκάλεπτο να τελιώνει με τους Γερμανούς στο +12, 59-47. Για ακόμα μια φορά ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος για αρκετό χρονικό διάστημα (Μια βολη ο Στρόμπερι 33’) με την Μπάμπεργκ να συνεχίζει να ανεβάζει την διαφορά. Και πάλι όμως ο Ολυμπιακός ήταν εκεί και με πίεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση μείωσε στους 5 66-71 38’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε όμως ο χρόνος τον πίεζε και τελικά γνώρισε την ήττα με 72-77.

Δεκάλεπτα: 10-18, 26-39, 47-59,72-77.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5 (1), Τζέιμς 2, Χάντερ 2, Παπαπέτρου 10 (1), Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 15 (1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 10 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 10 (2), Αθηναίου 3 (1) Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλλι 7, Ζήσης 4, Τάις 2, Ουοναμέικερ 8 (1), Στρέλνιεκς 15 (4), Μίλερ 23 (4), Χέκμαν 4, Ραντόσεβιτς 14 Δείτε το στατιστικό του αγώνα ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.