Γερμανία: Νίκησε και την Άλμπα η Μπάμπεργκ με πολύ καλό Ζήση (vids+pic)

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση και του Αντρέα Τρινκιέρι, αυτή την φορά εκτός έδρας απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με 80-89. Οι Πρωταθλητές Γερμανίας συνεχίζουν αήττητοι στην Λίγκα με 11/11.

Το πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε ότι οι γηπεδούχοι θα έβαζαν δύσκολα στην ομάδα του κόουτς Τρινκιέρι, αφού ήταν μπροστά με 20-18. Όμως στην δεύτερη περίοδο η άμυνα της Μπάμπεργκ «έσφιξε» και με αυτό τον τρόπο κατάφερε να πάει μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με 35-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν απολαυστικοί στην

επίθεση και σημείωσαν 30 πόντους με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευτεί στο +14 (55-69). Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η Άλμπα ποτέ δεν απείλησε ουσιαστικά.

Κουρυφαίοι των νικητών ήταν ο Στρέλνιεκς με 14 πόντους (4/4 τριπ.) και 4 ριμπάουντ, ο Κοζέρ με 15 πόντους (5/10 διπ, 1/3 τριπ.), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Ραντοσεβιτς με 14 πόντους (6/6 διπ.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Επίσης ο Νίκος Ζήσης σε 21 λεπτά είχε 10 πόντους (2/2 διπ, 1/3 τριπ.), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Από την Άλμπα καταπληκτικός ήταν ο Κικάνοβιτς με 32 πόντους (12/15 διπ.) και 8 ριμπάουντ.