Ευρωλίγκα: Το πανόραμα της 26ης αγωνιστικής (pic)

Ολοκληρώθηκε και η 26η αγωνιστική του φετινού «μαραθωνίου» της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας με τις ελληνικές ομάδες να μην κάνουν το 2/2 στην έδρα τους απέναντι στους αντιπάλους τους. Πάντως οι «μάχες» της επόμενης ''διπλής'' αγωνιστικής εβδομάδας θα κρίνουν πολλά για την συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πρώτος στον «χορό» της αγωνιστικής από ελληνικής πλευράς απέναντι στην πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης στο «καυτό» ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι»

ήταν εξαιρετικοί και με όπλο την συγκέντρωση, την εξαιρετική άμυνα πάνω στον Σέρχιο Γιουλ και τα μεγάλα σουτ στα τελευταία 4 λεπτά του ματς πήραν μία σπουδαία νίκη με 88-82. Πλέον έχουν ρεκόρ 15-11 και οδεύουν ολοταχώς για την κατάκτηση της 5ης θέσης. Επίσης έκαναν δώρο και στον Ολυμπιακό ο οποίος ισοβάθμησε με την Ρεάλ Μαδρίτης στην 2η θέσης της βαθμολογίας.

Απόψε το βράδυ ο Ολυμπιακός γνώρισε μία ήττα σοκ από την Γαλατασαράι στο ΣΕΦ με 80-71 και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να ισοβαθμήσει με την Ρεάλ Μαδρίτης και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην 1η θέση. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ανεξήγητα στο δεύτερο μέρος «έσβησαν τους διακόπτες» και γνώρισαν ένα απίστευτο κάζο. Πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού είναι 18-8 και αρχίζει να ανησυχεί μήπως τον φτάσει η Φενέρμπαχτσε στην 3η θέση.

MVP της αγωνιστικής αναδείχθηκε ο Παούλιους Γιανκούνας ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Ζαλγκίρις Κάουνας στο σπουδαίο διπλό μέσα στο Καζάν επί της Ούνικς με 82-80. Ο Λιθουανός φόργουορντ είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 26' λεπτά συμμετοχής στο παρκέ και συγκέντρωσε 30 βαθμούς (!) στο σύστημα αξιολόγησης.