Έβαλε μόνο...37 πόντους σε ένα ημίχρονο ο Τόμπσον...(vid's)

Έχει υπάρξει και καλύτερος...

Ο λόγος για τον all star guard των Ουόριορς, Κλέι Τόμπσον, ο οποίος στις 23/1/2015 είχε πετύχει 37 πόντους σε ένα δωδεκάλεπτο εναντίον των Κίνγκς...ενώ χθες (13/4) και στο παιχνίδι εναντίον των Γκρίζλις ήταν λίγο «χειρότερος» καθώς πέτυχε 37 πόντους σε ένα ημίχρονο, έχοντας 14/17 σουτ, ενώ είχε 26 πόντους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 68-46. Ο Κλέι Τόμπσον ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 42 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής (7/11 δίποντα,

8/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) στη νίκη της ομάδας του επί του Μέμφις με 111-107.Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 93-66, με τους δυο προπονητές να βάζουν στο παρκέ στην 4η περίοδο τους παγκίτες τους, με αυτούς των Γκρίζλις να δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση, με τον Ρας Σμιθ να έχει 16 πόντους (όλους στην 4η περίοδο) και τον Τζόρνταν Άνταμς 19 πόντους.

Πριν από μόλις πέντε ημέρες οι Νετς ήταν καβάλα στο άλογο και έτοιμοι να πανηγυρίσουν την είσοδο τους στα playoffs της Ανατολής, αλλά η δεύτερη διαδοχική ήττα, και η 3η ήττα στα τελευταία 4 παιχνίδια έφερε την ομάδα του Λιονέλ Χόλις στην 9η θέση, με τους Σέλτικς και Πέισερς να είναι οι ομάδες που κατέχουν την 7η και 8η θέση και να έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο από τους Νετς, που ολοκληρώνει την σεζόν με τους Μάτζικ στο Μπρούκλιν. Έτσι, το Σικάγο παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ήταν η ομάδα που δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει από το Μπρόυκλιν, κερδίζοντας τους Νετς με 113-86, και να ανέβει στην 3η θέση της Ανατολικής περιφέρειας! Για το Σικάγο εξαιρετικός ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 26 πόντους (6/11 τριπ.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Πάου Γκασόλ με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους Νετς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 17 πόντους. Οι Μπουλς εκτός από τα δύσκολα που έβαλαν στους Νετς, έδωσαν και ελπίδες στο Μαϊάμι, το οποίο νίκησε με 100-93 και εκτός από δική του νίκη επί των Σίξερς στην Φιλαδέλφεια την τελευταία αγωνιστική, περιμένει δυο ήττες των Πέισερς σε ισάριθμα παιχνίδια (υποδέχεται τους Ουίζαρντς και τελειώνει στο Μέμφις) και ήττα των Νετς από το Ορλάντο στο Μπρούκλιν. Στα αγωνιστικά, ο Χασαν Ουάιτσαιντ είχε 24 πόντους (10/14 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 κοψίματα) ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ σκόραρε 22 πόντους. Για τους Μάτζικ, ο Βίκτορ Ολαντίπο είχε 30 πόντους, και ο Τόμπιας Χάρις 26 πόντους (12 ριμπ.).

Με μια ακόμα νίκη προχώρησαν οι άνετοι πλέον Μπακς, οι οποίοι έχοντας «κλειδώσει» και μαθηματικά την 6η θέση της Ανατολής, επικράτησαν των Σίξερς στην Φιλαδέλφεια με 107-97. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, συνέχισε να προσφέρει θέαμα με τα «άγρια» καρφώματα του, έχοντας 12 πόντους με 3/9 σουτ, 6/10 βολές, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 34 λεπτά, ενώ την καλύτερη του εμφάνιση με τα «Ελάφια» έκανε ο Μίκαελ Κάρτερ-Ουίλιαμς, ο οποίος σκόραρε 30 πόντους (5 ριμπ., 5 ασίστ, 3 κλεψίματα). Για τους Σίξερς, ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον είχε 25 πόντους (7 ριμπ., 4 κοψ.).

Την τύχη στα χέρια τους κρατούν οι Πέλεκανς, οι οποίοι επικράτησαν στην Μινεσότα των Τίμπεργουλφς με 100-88 και πλέον χρειάζεται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική στη Νέα Ορλεάνη απέναντι στους Σπερς για να προκριθεί στα playoffs. Εξαιρετικός ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 24 πόντους (11 ριμπ., 5 ασίστ, 6 κοψίματα) ενώ από 22 πόντους είχαν οι Τάιρικ Έβανς και Έρικ Γκόρντον. Για την Μινεσότα, η οποία μετά τη νίκη των Νικς στην Ατλάντα (112-108), είναι πλέον ουραγοί στο NBA, ο Ζακ Λαβίν είχε 24 πόντους (7 ασίστ, 5 ριμπ.) Στο κόλπο της 8αδας παραμένουν και οι Θάντερ, οι οποίοι επικράτησαν με άνεση στην Οκλαχόμα των Μπλέιζερς με 101-90, και θέλουν την τελευταία αγωνιστική νίκη δική τους στην Μινεσότα, και ήττα των Πέλεκας στη Νέα Ορελάνη από τους Σπερς για να προκριθούν στα playoffs. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ συνέχισε να σουτάρει και να σουτάρει, και έτσι μετά τα 43 σουτ στην Ιντιάνα, πήρε 27 σουτ αυτή την φορά και με 36 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (13/27 σουτ, 8/8 βολές, 11 ριμπ., 7 ασίστ) τονίζοντας ότι: «δεν μου καίγεται καρφί τι λένε οι άλλοι για το πόσα σουτ κάνω». Ο Ενες Καντέρ είχε 27 πόντους (13/20 σουτ, 13 ριμπ.) ενώ για το Πόρτλαντ ο Μέιερς Λέοναρντ είχε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 5/9 τρίποντα. Ο Ντάμιαν Λίλαρντ δεν πέτυχε πόντο, ενώ τραυματίστηκαν οι Νίκολας Μπατούμ (χτύπησε στο δεξί γόνατο) και C.J Μακόλουμ (γύρισε τον δεξιό αστράγαλο). Εκτός αγώνα έμεινα οι Όλντριτζ, Μάθιους, Αφλάλο και Μπλέικ.

Τα αποτελέσματα:

Σάρλοτ - Χιούστον 90-100Κλίβελαντ - Ντιτρόιτ 109-97Φιλαδέλφεια - Μιλγουόκι 97-107Ατλάντα - Νέα Υόρκη 108-112Μπρούκλιν - Σικάγο 86-113Μαϊάμι - Ορλάντο 100-93Μινεσότα - Νιού Όρλεανς 88-100Οκλαχόμα - Πόρλταντ 101-90Γιούτα - Ντάλας 109-92Σακραμέντο - Λ.Α Λέικερς 102-92Γκόλντεν Στέιτ - Μέμφις 111-107Λ.Α Κλίπερς - Ντένβερ 110-103