Έσπασε το... ρόδι με "ψυχή" ο Πανιώνιος (74-69)!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, πέτυχε ο Πανιώνιος, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα με τον Κόροιβο Αμαλιάδας. Οι "κυανέρυθροι" βρήκαν μπροστά τους έναν αντίπαλο ιδιαίτερα μαχητικό, όπως συνήθως, καταφέρνοντας, ωστόσο να τον υποτάξουν, με το τελικό 74-69.

Ο Κόροιβος ήταν αυτός που προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (14-18), αλλά οι παίκτες του Αλεξανδρή πήραν στο δεύτερο δεκάλεπτο την κατάσταση στα χέρια τους και να προηγούνται με 39-35. Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με το σκορ να αλλάζει όμως περισσότερες

φορές και το παιχνίδι να γίνεται ακόμη πιο αγχωτικό. Ο Πανιώνιος πήρε, δύναμη, ωστόσο, από μία έδρα που... ζούσε για να δει αυτήν την πολυπόθητη πρώτη νίκη, και γρήγορα στην τελευταία περίοδο πήρε σημαντική διαφορά, που έφτασε και σε διψήφιο αριθμό (65-55 στο 36'). Ο Κόροιβος, βέβαια, δεν τα παράτησε, μειώνοντας, με σερί 7-14, σε 72-69, 17 δεύτερα πριν το φινάλε, και τους Λόουρι, Γκάρετ, πρωταγωνιστές. Ο Κορόλεφ ήταν, όμως, ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 14-18, 39-35, 53-52, 74-69

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 7, Βεργίνης 14 (2), Κουκουλάς, Σπυρόπουλος, Στρναντ 2, Μοτσενίγος, Σταμάτης, Γουντς 14, Κόουλμαν 6, Κορόλεφ 23 (2), Προύιτ, Χάνκοκ 8 (1)

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Μαγκέτι, Λόουρι 20 (1), Γιαννακίδης 8 (2), Αγγελόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου, Βασίλιεβιτς 5 (1), Κανονίδης 2, Φιλιππάκος, Γκάρετ 8, Ρούμπιο 21, Γαλιώτος