«Έκλεψαν» το παιχνίδι...«κλέβουν» και την σειρά (;)

Το μεγάλο κόλπο έκαναν οι Θάντερ, οι οποίοι πέρασαν για δεύτερη φορά από το Τέξας, κερδίζοντας τους Σπερς με 95-91, φτάνοντας στο 3-2, και εμφανίζονται έτοιμοι να καθαρίσουν την ημιτελική σειρά στην έδρα τους….βλέποντας μπροστά τους, τους Ουόριορς.

.@russwest44 drops 35 as the @okcthunder grab a 3-2 series lead against the Spurs! pic.twitter.com/WlHdhifgwr

NBA on TNT
(@NBAonTNT) May 11, 2016

Η ομάδα από την Οκλαχόμα κατάφερε να πάρει λύσεις από αρκετούς παίκτες, με τους Άνταμς, Ουέιτες και Καντέρ να δίνουν ανάσες στους συνήθεις ύποπτους Ντουράντ και Ουέστμπρουκ, οι οποίοι είχαν μαζί 58 πόντους, 17 ριμπάουντ, 14 ασίστ, ενώ είχαν και τις ψυχικές δυνάμεις να γυρίσουν από το -13 (62-49) και πάρουν την πολύτιμη νίκη, θέλοντας να στείλουν τους Θάντερ στον τελικό της περιφέρειας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης ως και το 23’ (40-43), με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 8-0 σερί στο τελευταίο λεπτό, και με τρίποντα των Λέονανρτ και Γκριν να κλείνουν το ημίχρονο στο 48-43. Και δεν έμειναν μόνο εκεί, καταφέροντας να χτίσουν διαφορά ως και το +13 (62-49 στο 29’) με νέο τρίποντο του Γκριν. Ο Φόγιε με το μοναδικό του καλάθι στο παιχνίδι (τρίποντο) μείωσε σε 72-69 στα 33’’ πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, με τον Ντουράντ να ισοφαρίζει με νέο μακρινό σουτ σε 78-78 στο 41’.

Ο Λέοναρντ με εντυπωσιακό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, μετά από δικό του κλέψιμο στην άμυνα έδωσε αέρα έξι πόντων (88-82) στους Σπερς στο 44’, με τον Ουέστμπρουκ να δηλώνει και πάλι παρών, και με τρίποντο να κόβει αμέσως την διαφορά (88-85), με τον Καντέρ να ισοφαρίζει σε 88-88 στα 2’22’’ μετά από ασίσ του Ουέστμπρουκ. Ο Τούρκος σέντερ με φόλοου έβαλε μπροστά την ομάδα του, μετά από αρκετή ώρα (88-90 στο 1’47’’) με τον Πάρκερ να αντιδρά και με τζαμπ σουτ να ισοφαρίζει σε 90-90 στο 1’35’’ πριν το τέλος. Ο Ντουράντ με δυο βολές στα 54,7’’ ξανά έδωσε το προβάδισμα στους Θάντερ (90-92), με τον Ουέστμπρουκ να πετυχαίνει εντυπωσιακό γκολ-φάουλ στα 6’’ μπροστά στον αποσβολωμένο Όλντριτζ, με τον Γκρέγκ Πόποβιτς να διαμαρτύρεται για το φάουλ που έκανε ο Λέοναρντ στον γκαρντ των Θάντερ και δεν έδωσαν οι διαιτητές. Ο Ουέστμπρουκ διαμόρφωσε το τελικό 91-95, με τον Γκριν να κάνει air ball στο φινάλε.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πέτυχε 35 πόντους (12/27 σουτ, 11 ριμπ., 9 ασίστ), φτάνοντας σε ρεκόρ καριέρας στα playoffs, με τον Κέβιν Ντουράντ να έχει 23 πόντους (8/21 σουτ, 6 ριμπ., 5 ασίστ). Εξαιρετικοί ήταν και ο Στίβεν Άνταμς (12 π., 5/8 σουτ, 11 ριμπ.) και Ενές Καντέρ (8 π., 3/7 σουτ, 13 ριμπ.). Από την πλευρά τους οι Σπερς, κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τελικού περιφέρειας για δεύτερη συνεχόμενη φορά, παρά το πλεονέκτημα έδρας, ο Κάχι Λέοναρντ ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους (12/21 σουτ), με τους ΛαΜάρκους Όλντριτζ (6/21 σουτ, 9 ριμπ.) και Ντάνι Γκριν (6/9 τριπ.) να έχουν από 20 πόντους. Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 35/88 σουτ, χάνοντας κατά κράτος και την μάχη των ριμπάουντ (35 με 54).