Έχασε (70-58), δεν χάθηκε ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χιμίκ με 70-58 για την ένατη και προτελευταία αγωνιστική του Eurocup. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν εμφανώς βελτιωμένη στην άμυνα σε σχέση με την αναμέτρηση με την Κηφισιά για το πρωτάθλημα, αλλά είχε πολλά προβλήματα επιθετικά, αφού αφενός μεν ήταν αρκετά άστοχη, αφετέρου δε παίκτες κλειδιά στην επιθετική λειτουργία κινήθηκαν σε πολύ... ρηχά νερά.

Η ελληνική ομάδα θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική εντός έδρας κόντρα στην

πρωτοπόρο του ομίλου, Νίζνι, αλλά μπορεί να μην χρειαστεί ούτε αυτή αν η Άνκαρα (παίζει με Νίζνι εκτός, Άλμπα εντός) ηττηθεί και στους δύο αγώνες που απομένουν.

Oι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν ιδανικά (13-2), ο δικέφαλος όμως γρήγορα ισορρόπησε τον αγώνα με την καλή του άμυνα κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -4 και κρατώντας την Χιμίκ στους 15 πόντους (15-11). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της και πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά πόντων (33-23) χάρη στην καλή του άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση (επιμέρους σκορ 22-8).

Στην επανάληψη όμως η ελληνική ομάδα ξέχασε τον καλό της εαυτό στα... αποδυτήρια και οι Ουκρανοί γρήγορα κάλυψαν τη διαφορά με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΠΑΟΚ να εκνευριστούν και να μην έχουν καθαρό μυαλό και καλές επιλογές. Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης (17π) προσπάθησε, ο Ντι Τζέι Κούπερ είχε πάλι γεμάτα στατιστικά (12π, 4κλ, 7ας), αλλά ήταν άστοχος, ενώ έλειψαν οι πόντοι των Κώστα Χαραλαμπίδη (2π) και Γιώργου Μπόγρη (2π).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 23-33, 48-44, 70-58.
ΧΙΜΙΚ (Μούιζνιεκς): Ποπόφ 3 (1), Γκέιτενς 15 (2), Κοβαλένκο 1, Σούλερ 15 (2), Φρέιμανις, Τράβις 15 (1), Ζαβάντσκι 3, Ντιλέινι 16 (1), Πούστοβι 2, Ριάμπτσουκ, Κόνιεφ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 6, Κούπερ 12 (1), Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας 2, Τσαϊρέλης 17 (1), Δέδας 7 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Μπόγρης 2, Κασελάκης 3 (1).