Δραπέτευσε απο τα Τρίκαλα ο Παναθηναϊκός

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 82-77 των αξιόμαχων Τρίκαλων, φτάνοντας παράλληλα τις 700 νίκες στην Basket League.

Ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στην Stoiximan.gr Basket League

με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, έκανε σπουδαίο παιχνίδι και ήταν ο πρώτος σκόρερ των "πρασίνων" με 17 πόντους ( 3/6 δίπ., 1/3 τρίπ., 8/10 βολ.) σε 20'15''. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Κέλσι Μπάρλοου (28 πόντοι με 5/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το φιλμ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στα δυνατά στο ματς και αφού έλεγξε απόλυτα το ρυθμό, έφτασε τη διαφορά στο +12 με το τρίποντο του Φελντέιν στο 8΄(9-21). Σε εκείνο το σημείο, ο προπονητής των Τρικάλων, Γιάννης Καστρίτης πήρε τάιμ-άουτ. Η απόφαση αυτή φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-23, χάρη στο τρίποντο του Μπάρλοου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το καλάθι του Χοτον έκανε το 19-27 στο 12΄, όμως ο Σίνγκλετον ήταν αυτός που επανέφερε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα για τους πράσινους με 4 συνεχόμενους πόντους του για το 28-42 στο 18΄. Η περίοδος έκλεισε με το τρίποντο του Τσαγκαράκη και το λει-απ του Καλάθη, ο οποίος διαμόρφωσε το 32-44.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Κάφεϊ και Μπάρλοου έριξαν τη διαφορά στους 7' (42-49), δείχνοντας πως θέλουν να κάνουν την αντεπίθεση για την ομάδα τους. Μάλιστα ο δεύτερος έφερε ακόμα πιο κοντά στο σκορ την ομάδα του, αφού ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 46-52. Κάπου εκεί οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, μέχρι να έρθει ο Φελντέιν και να βάλει τη μπάλα στο διχτάκι με τη βοήθεια του ταμπλό, κάνοντας το 56-63. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το εύστοχο τρίποντο του Τζέιμς που έκανε το (58-66).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού τα Τρίκαλα έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς δεν τον άφησαν να ξεφύγει με τίποτα στο σκορ. Ο Βαρυτιμιαδης έκανε το 70-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Μπάρλοου απάντησε στις βοολές του Τζέιμς λίγο αργότερα για το 72-76. Το ματς έγινε ροντέο στο τέλος με τον Τσαγκαράκη να μειώνει τη διαφορά για την ομάδα του (77-80), 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να αναγκάζει τον Πασκουάλ να καλέσει ταιμ άουτ. Ο Τζειμς πήγε στις βολές μετά από φάουλ που του έγινε για να σταματήσει το χρονόμετρο και διαμόρφωσε το τελικό 77-82 ,αφήνοντας μια πικρή γεύση στα αξιόμαχα Τρίκαλα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-82