Διπλό (66-73) στην παράταση ο Απόλλων!

Σε τροχιά πλέι οφ έμεινε ο Απόλλων Πατρών που πήρε σπουδαίο διπλό στην Ελευσίνα με 73-66, σε ένα ματς με μεγάλες διακυμάνσεις που κρίθηκε όμως στο πάθος και την άμυνα. Ο Πανελευσινιακός ήταν αποφασισμένος και με μεγαλύτερο πάγκο με την πρόσφατη ενίσχυσή του, απέναντι στον μαχητικό αλλά άστοχο Απόλλωνα που όταν δεν έχει σκορ από τους Αμερικανούς του έχει πρόβλημα, αλλά στο τέλος τα κατάφερε με κορυφαίους τους Ουίλσον και Ντάνιελ, ενώ ο Αργυρόπουλος ήταν καταλυτικός. Για την Ελευσίνα κορυφαίοι οι Φαγιέ -Τέρνερ και στο δεύτερο μέρος ο Τζόουνς. Θετικός ο νέος Κλάινς, λίγο έπαιξε

ο Ούζας.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μεγάλες διακυμάνσεις. Ο Πανελευσινιακός με κορυφαίους τους ψηλούς του Φαγιέ και Τέρνερ έβαζε την μπάλα μέσα στο καλάθι και μετά το 16-13 στο 8' πέρασε με 26-13 με αφορμή και μια τεχνική ποινή στον Βετούλα. Ο Πανελευσινιακός διατήρησε προβάδισμα (33-24 στο 17') αλλά με τον Πέτροβιτς ο Απόλλωνας έκανε την αντεπιθεσή του και με ενα 11-2 ισοφάρισε 35-35 στο ημίχρονο και πέρασε και στο 23' με 39-40. Ο Πανελευσινιακός όμως έπαιξε πιεστική αμυνα και με ένα 12-2 πέρασε με 51-42 στο 29' με βοήθειες και απο τον πάγκο και με τον Απόλλωνα άστοχο. Ο Πανελευσινιακός ξέφυγε πάλι από το 51-46 με 57-46 και 61-51 στο 38' και τέλος αν και οι πατρινοι μείωσαν 61-58 με τον Ουίλσον στα 45΄΄ με 7π του αμερικανού και το ματς έγινε θρίλερ. Ο Κάιλς ήταν μοιραίος κάνοντας λάθος και ο Αργυρόπουλος ισοφάρισε με τρίποντο 61-61 και έστειλε το ματς στην παράταση! Εκεί οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από την Ελευσίνα.

Τα δεκάλεπτα:23-13,35-35,51-46,61-61 (κ.α), 66-73.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 2, Παπαμακάριος 8 (1), Κάιλς 7 (1), Τζόουνς 14 (12 ριμπ), Μαγκουνής, Φαγιέ 19 (1τριπ 9 ριμπ), Φίσερ 2, Τέρνερ 12 (6 ριμπ), Ούζας, Μάντζαρης, Αβραμίδης 2
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Αργυρόπουλος 12 (2 τριπ., 3 ριμπ, 7 ασιστ), Καπερώνης , Ντάνιελ 20 (10 ριμπ.), Ουίλσον 17 (1 τριπ 13 ριμπ), Λιανός 3(1), Πέτροβιτς 10 (2 τριπ 7 ριμπ), Πελεκούδας, Νιφόρας, Ζαφείρης, Μιλουτίνοβιτς 3, Χοτ 2, Μπόλντς 6.