"Χρυσός" Σβεντ, χάλκινο μετάλλιο...

Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο αγώνας του χάλκινου μεταλλίου, με τη Ρωσία να πανηγυρίζει την κατάκτηση του, επικρατώντας με 81-77 της μαχητικής Αργεντινής. Ολα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν ο Αλεξέι Σβεντ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους και εφτά ασίστ, ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο. Πολύ καλοί για τους Ρώσους και οι Κιριλένκο, Φριτζόν, ενώ πολλά χειροκροτήματα αξίζουν και στην Αργεντινή, η οποία γύρισε το ματς από το -11

Ισορροπημένα κύλησε ο αγώνας στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο

σκορ. Η Αργεντινή απειλούσε κυρίως απο την περιφέρεια, ενώ οι Ρώσοι έδειξαν την πρόθεση να βάλουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι. Η... "αρκούδα" δικαιώθηκε όταν με το σκορ στο 27-21 υπέρ της Αργεντινής στο δεύτερο δεκάλεπτο, έτρεξε ένα σερί 12-0 και πέρασε μπροστά (33-27).

Οι "γκαούτσος" ωστόσο δεν θα συνέχιζαν να είναι άστοχοι από την περιφέρεια, καθώς τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο από τον Λίο Γκουτιέρεζ και ένα από τον Τζινόμπιλι) τους έδωσαν νέο προβάδισμα. Οι Ρώσοι ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι (40-38), χάρη στο τρίποντο του Σβεντ στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου.

Τα πρώτα λεπτά της επανάληψης κύλησαν όπως τα πρώτα του αγώνα. Στη συνέχεια όμως, οι Αργεντίνοι δεν μπορούσαν να βάλουν τη μπάλα κοντά στο καλάθι, ενώ και τα σουτ τους ήταν άστοχα. Η Ρωσία το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα και πέρασε μπροστά με 56-48, τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ δύο λεπτά αργότερα η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (61-50).

Το πνεύμα του μαχητή αλλά και η... τύχη, έβαλαν την Αργεντινή ξανά στο παιχνίδι, όταν με ένα 7-0 σερί που ολοκληρώθηκε με... χορευτικό τρίποντο του Καμπάτσο, μάζεψε τη διαφορά και θα έμπαινε στην τελευταία περίοδο με -4 (61-57).

Η νευρικότητα πλέον είχε περάσει στην πλευρά των Ρώσων (ενδεικτικό το airball του Κιριλένκο από τη γραμμή των βολών) και οι Αργεντίνοι το εκμεταλλεύτηκαν, ισοφαρίζοντας σε 64-64 έξι λεπτά πριν το φινάλε. Ο "ΑΚ-47" είχε σιγήσει σε εκείνο το διάστημα και ανέλαβε δράση ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος με προσωπικές προσπάθειες έδωσε ανάσες στο σκοράρισμα της ομάδας του, βάζοντας στην μπροστά με 71-66, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Η Αργεντινή, βασιζόμενη στην καλή της πεντάδα είχε ξανά απάντηση και σε σχεδόν ένα λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με 72-71 και έγινε φανερό ότι το φινάλε θα ήταν δραματικό.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο τελευταίο λεπτό και όλα κρεμόντουσαν από μία κλωστή. Η τεράστια κλάση και το κρύο αίμα του Σβεντ "μίλησε" όταν ευστόχησε σε τρίποντο 33'' πριν το τέλος βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 79-77. Στην επόμενη φάση η μπάλα δεν έκανε το χατήρι του Νοτσιόνι από τα 6μ.75 και το καλάθι του Φριτζόν έδωσε το χάλκινο μετάλλιο στους Ρώσους...

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-40, 57-61, 77-81.
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λαμάς): Σκόλα 11, Τζινόμπιλι 21 (4), Καμπάτσο 3 (1), Πριτζιόνι 3 (1), Γκουτιέρεζ Ζ. 2, Ντελφίνο 15 (2), Γκουτιέρεζ Λ. 6 (2), Νοτσιόνι 16 (3), Χασέν.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Σβεντ 25 (6), Μοζγκόφ, Φριτζόν 19 (1), Καούν 6, Χρ