Χωρίς νικητή η μάχη στο Αλεξάνδρειο (vid)

Ισόπαλο χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο ανάμεσα στον Άρη και την Βιλερμπάν για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ με το σκορ στο 67-67 με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς της Γαλλίας.

Ο Άρης μπορεί να κρατούσε τη νίκη στα χέρια του σε μεγάλο βαθμό, χάρη στο εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο που πραγματοποίησε, όμως η εύστοχη βολή του Χογκ στο τέλος του αγώνα ολοκλήρωσε τη μάχη χωρίς νικητή. Πλέον οι δύο ομάδες περιμένουν

τη ρεβάνς στη Λυών της Γαλλίας, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να είναι με την πλάτη στον τοίχο για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ο καλύτερος παίκτης από πλευράς γηπεδούχων με τον Έλληνα διεθνή να πετυχαίνει 14 πόντους και να μαζεύει 3 ριμπάουντ.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα με του Ξανθόπουλο, Κάμινγκς, Τζένκινς, Τσαϊρέλη και Καββαδά, ενώ από την πλευρά της η Βιλερμπάν κατέβηκε στο τζάμπολ με τους Χοτζ, Νέλσον, Λανγκ, Ντράγκοβιτς και Ουάτκινς. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθούν η μία την άλλη στο σκορ και τον Άρη να παίρνει ανάσα 4 πόντων αρχικά στο 3’ με 8-4 και εν συνεχεία στο 5’ με 12-8 χάρη στους πόντους κυρίως κάτω από το καλάθι με τον Καββαδά και τον Τσαϊρέλη. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Βιλερμπάν να κάνει ένα σερί 0-11 και να φτάνει το σκορ στο 15-21 με τον Καββαδά να κλείνει την περίοδο με δικό του καλάθι κάνοντας το 17-21.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να είναι πιο συνεπής αμυντικά και 2:30’ λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου ισοφάρισε σε 21-21 χάρη στα καλάθια των Σίμτσακ και Τσαϊρέλη. Η Βιλερμπάν όμως έκανε ένα νέο σερί, αυτή τη φορά 0-6, φτάνοντας το σκορ στο 21-27 «παγώνοντας» ξανά το Αλεξάνδρειο, μέχρι να πάρουν… μπροστά οι «Κιτρινόμαυροι» και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 30-29 στο 17’ μετά από το τρίποντο του Κάμινγκς και το εύκολο κοντινό καλάθι του Τζάκσον. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της περιόδου με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 37-36.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους Θεσσαλονικείς να είναι πιο εύστοχοι από τα 6,75 και αυτό φάνηκε από τις πρώτες κιόλας φάσεις με Ξανθόπουλο να πετυχαίνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και να φτάνει το σκορ στο 42-36. Οι «Κιτρινόμαυροι» έπαιξαν πολύ καλύτερα αμυντικά και γρήγορα η διαφορά αυξήθηκε με τον Κάμινγκς και τον Καββαδά να φτάνουν το σκορ στο 48-39. Ο Ντράγκοβιτς προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως το τρίποντο του Ζάρα στο 27’ έφτασε τη διαφορά στο +10 (53-43). Οι Γάλλοι με τον Χοτζ και τον Ούτερ μάζεψαν τη διαφορά με τις βολές κυρίως, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να κλείνει στο 54-49.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, με τους Γάλλους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ και ο Ούτερ με το Νέλσον έκαναν νωρίς το σκορ 54-53. Ο Καββαδάς στη συνέχεια έδωσε αέρα 5 πόντων (60-55) για τον Άρη, όμως η ομάδα του Τζάκσον ισοφάρισε και πάλι το σκορ και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 62-66. Οι παίκτες του Άρη στα τελευταία λεπτά όμως έδειξαν σοβαρότητα και ο Τσαϊρέλης με 5 δικούς του πόντους έκανε το 67-66. Η βολή του Χοτζ στα 20,9" πριν το τέλος απέβη μοιραία, με το σκορ να μένει στο 67-67.