Χιτ και Σπερς...δίνουν ραντεβού τίτλου! (vid's)

Στους τελικούς της Ανατολικής περιφέρειας βρίσκονται για 4η διαδοχική χρονιά οι back to back πρωταθλητές του NBA, Μαϊάμι Χιτ, καθώς σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κατάφεραν να υποτάξουν με μεγάλη δυσκολία τους Νετς με 96-94 και να φτάσουν στο 4-1.

Η ομάδα του Τζέισον Κιντ μπήκε πολύ δυνατά στη αναμέτρηση, αποφασισμένη να επιστρέψει την σειρά στο Μπρούκλιν, και έτσι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 49-42 με τον Τζο Τζόνσον να έχει 10 πόντους, ενώ 20 πόντους για τους Χιτ είχε ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος κρατούσε ουσιαστικά

μόνος του όρθια την ομάδα του, με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να έχει 9 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Με τον Τζο Τζόνσον να ανεβάζει ρυθμούς στο τρίτο δωδεκάλεπτο, και να πετυχαίνει 12 πόντους με 5/5 σουτ, οι Νετς έκλεισαν την 3η περίοδο στο +9 (66-75) δείχνοντας έτοιμοι για την υπέρβαση.

Ο Τζο Τζόνσον, παρά την ασφυκτική άμυνα του ΛεΜπρον συνέχισε να είναι ασταμάτητος, μετατρέποντας το 78-84 σε 83-91 με 7 προσωπικούς πόντους χάρη σε μακρινά τζαμπ σου, με τον ΛεΜπρον να απαντάει με τρίποντο μειώνοντας σε 86-91 στο 2:49. Με τους Χιτ να σφίγγουν την άμυνα τους και με τον ΛεΜπρον να φιλοδωρεί με ένα αυτοκρατορικό στοπ, κυρίως ψυχολογίας τον Τζο Τζόνσον, οι πρωταθλητές με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από την Ρέι Άλεν προσπέρασαν με 93-91 στα 32'', για να ολοκληρωθεί το μεγάλο σερί 12-0 των γηπεδούχων με το σκορ στο 95-91. Ο Τζο Τζόνσον με τρίποντο μείωσε σε απόσταση αναπνοής στα 11,4'' (95-94), με τον ΛεΜπρόν να πετυχαίνει 1/2 βολές (είχε 15/17 στο παιχνίδι) στα 9,5'' κάνοντας το 96-94. Στην τελευταία επίθεση ο Πολ Πιρς έχασε την μπάλα από τον ΛεΜπρόν (στο video φαίνεται να του χτυπάει και τα χέρια), με τον Τζο Τζόνσον στην προσπάθεια του να επιτεθεί να χάνει την μπάλα στον φινάλε από την άμυνα των Ρέι Άλεν και ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Για τους Χιτ, που είχαν 6/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, και συνολικά 29/31 βολές, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 28 πόντους σκόραρε ο Ντουέιν Ουέιντ. Καθοριστικοί ήταν οι Κρις Μπος με 16 πόντους και 3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο, ενώ 13 πόντους είχε ο Ρέι Άλεν με 1/7 τρίποντα, με το ένα και μοναδικό του τρίποντο να δίνει ουσιαστικά το προβάδισμα με 93-91 ωθώντας τους Χιτ στη νίκη. Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε για τους Νετς, ο Τζο Τζόνσον με 34 πόντους (15/23 σουτ και 7 ριμπάουντ) με τον Πολ Πιρς να προσθέτει 19 πόντους (8/18 σουτ). Ο Ντερόν Ουίλιαμς προσπάθησε με 17 πόντους (7/16 σουτ) και 5 ασίστ, ενώ μόλις στους 2 πόντους έμεινε ο Κέβιν Γκαρνέτ με 1/3 σουτ.

Στον τελικό της Δυτικής περιφέρειας, για 9η φορά στα τελευταία 17 χρόνια, βρίσκονται και οι Σπερς, οι οποίοι με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκαν με σχετική άνεση των Μπλέιζερς με 104-82 και έφτασαν στο 4-1, περιμένοντας στον τελικό έναν εκ των Θάντερ και Κλίπερς. Ωστόσο, στην μέση έμεινε η χαρά στο στρατόπεδο των νικητών καθώς είδαν τον Τόνι Πάρκερ να αποχωρεί από το παρκέ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με ενοχλήσεις στον δικέφαλο του αριστερού του ποδιού, σκορπώντας την ανησυχία. Πάντως, ο Γάλλος σούπερ σταρ δεν φάνηκε να έχει κάτι σοβαρό, με τους Σπερς να τον θέλουν πανέτοιμο στους τελικούς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κάχι Λέοναρντ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, με τον Ντάνι Γκριν να είναι άκρως παραγωγικός έχοντας και αυτός 22 πόντους με 9/13 σουτ και 9 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Πάτι Μιλς έχοντας 18 πόντους, ενώ πάντα θετικός ήταν και ο Τιμ Ντάνκαν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Το Πόρτλαντ, είδε τρεις παίκτες του να έχουν double-double αλλά πέραν αυτού, δεν πήρε καθόλου βοήθεια από τον πάγκο του, με τους Σπερς να υπερνικούν και σε αυτό τον τομέα με 40-8. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντάμιαν Λίλαρντ σκόραρε 17 πόντους μοιράζοντας παράλληλα και 10 ασίστ, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Νίκολας Μπατούμ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:

Μαϊάμι - Μπρούκλιν 96-94 [Σειρά 4-1, προκρίθηκε το Μαϊάμι]Σαν Αντόνιο - Πόρτλαντ 104-82 [Σειρά 4-1, προκρίθηκε το Σαν Αντόνιο]