«Αρπακτικά» στο Τορόντο...(vid's)

Εμφατική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ράπτορς, οι οποίοι την πρώτη ημέρα του 2014 απέδειξαν με τον καλύτερο τρόπο το λόγο για τον οποίο βρίσκονται στην κορυφή της Atlantic Division (με 15-15 πλέον) καθώς επικράτησαν σχετικά άνετα των Πέισερς με 95-82 και έστειλαν μηνύματα προς όλες τις κατευθύνσεις. Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα, το Τορόντο κατάφερε να εξουδετερώσει τα επιθετικά όπλα των «Ινδιάνων», πληρώνοντας το ουσιαστικά με το δικό του όπλο, καθώς οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ

(ισοβαθμούν με 25-6 μαζί με τους Θάντερ) διαθέτουν την καλύτερη άμυνα στη λίγκα. Έτσι οι «Καναδοί» έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 44-40, ενώ τα πράγματα εξελίχθηκαν σαφώς καλύτερα για αυτούς στο δεύτερο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν αρχικά με 84-75, και λίγο αργότερα με 91-79 σφραγίζοντας την πολύτιμη νίκη. Για τους γηπεδούχους ο Τέρενς Ρος είχε 18 πόντους και 3 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο Λιθουανός σέντερ, Γιόνας Βαλαντσιούνας με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ωστόσο, αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Κάιλ Λόρι (13 πόντους και 14 ασίστ), πετυχαίνοντας τους 10 από τους 13 πόντους του στο μεγάλο σερί των Ράπτορς στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Για τους Πέισερς, που εγκλωβίστηκαν στις αμυντικές δαγκάνες των γηπεδούχων, 16 πόντους είχε ο Ρόι Χίμπερτμ ενώ μόλις 12 πόντους με άσχημα ποσοστά (5/14 σουτ) και 6 λάθη είχε ο Πολ Τζόρτζ.

Καταπληκτικό παιχνίδι έγινε στην Μινεσότα όπου οι Τίμπεργουλφς πρόσφεραν σκορ και θέαμα στο κοινό τους, επικρατώντας άνετα των Πέλεκανς, που μάλλον έμειναν στις δάφνες της μεγάλης τους νίκης επί του Πόρτλαντ την τελευταία ημέρα του 2013, με 124-112. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική καθώς οι «Λύκοι» προηγήθηκαν και με +30 (87-57) ρίχνοντας στροφές προς το τέλος του αγώνα. Αξεπέραστοι για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν οι δυο του «πύργοι», με τον Νίκολα Πέκοβιτς να έχει 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, και τον Κέβιν Λοβ να σημειώνει 21 πόντους και να μαζεύει 6 ριμπάουντ. Φοβερά πράγματα έκανε και ο Ρίκι Ρούμπιο ο οποίος είχε 14 πόντους, 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Για τους Πέλεκανς, που δεν έδωσαν και ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, 25 πόντους είχε ο Ράιαν Άντερσον.

Η βαριά ήττα από το Φοίνιξ φαίνεται ότι «ξύπνησε» τους Κλίπερς, οι οποίοι ήταν σαρωτικοί απέναντι στους Μπόμπκατς, των οποίων επικράτησαν με 112-85. Τα πάντα ωστόσο για τις δυο ομάδες άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το εύθραυστο 56-56, στο τελικό 112-85 δεχόμενοι μόλις 29 πόντους σε 24 αγωνιστικά λεπτά και έχοντας τον Μπλέικ Γκρίφιν σε μεγάλα κέφια. Ο Γκρίφιν είχε 31 πόντους (14/20 σουτ) με 12 ριμπάουντ, ο οποίος πέτυχε 5 σουτ περίπου από τα έξι μέτρα, αλλά και ένα τρίποντο!!! Εκπληκτικός ήταν και ο Τζάρεντ Ντούντλεϊ με 20 πόντους (6/9 τρίποντα) αλλά και ο Κρις Πολ είχε 17 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο όταν κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι) και 14 ασίστ. Για την Σάρλοτ ο Αλ Τζέφερσον είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Σε ένα κακό παιχνίδι το Ντάλας κατάφερε να επικρατήσει των Ουίζαρντς στο Ουάσιγκτον με 87-78, και να τους σταματήσει το σερί των πέντε νικών στα τελευταία έξι παιχνίδια. Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από την μεγάλη αστοχία των δυο ομάδων, με τον αστέρα των Μάβερικς, Ντίρκ Νοβίτσκι (9 πόντους με 3/14 σουτ) να μην κρυφτεί και στο τέλους της αναμέτρησης να μιλήσει με σκληρά λόγια για το παιχνίδι: «Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι. Μπορώ να πω πως πήγαμε το ΝΒΑ μερικά χρόνια πίσω με αυτή την εμφάνιση ». Στο πρώτο ημίχρονο οι «Μάγοι» παρά την μεγάλη τους αστοχία (ο Τρέβορ Αρίζα είχε 1/7 τρίποντα και ο Μάρτελ Ουέμπστερ 1/6) προηγήθηκαν με 51-43, για να έρθει το Ντάλας και με ένα σερί 9-0 να μετατρέψει το 74-70, σε 74-79, φτάνοντας στη νίκη και έχοντας 8/8 ελεύθερες βολές στα τελευταία λεπτά. Αυτές ήρθαν από τα σίγουρα χέρια του Μόντα Έλις, ο οποίος είχε 23 πόντους με 9/10 βολές και 2 κοψίματα. Για τους «πρωτευουσιάνους» ο Τζον Γουόλ είχε 22 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά ακολούθησε την γενική αστοχία με 1/6 τρίποντα. Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 5/24 τρίποντα.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι επικράτησαν εκτός έδρας οι Σίξερς, οι οποίοι επικράτησαν εύκολα μέσα στο Pepsi Center των Νάγκετς με 114-102, με το Ντένβερ να μετράει αισίως 8 συνεχόμενες ήττες, ενώ το κακό της υπόθεσης ήταν ότι αποδοκιμάστηκε από το κοινό της, καθώς σε ένα ακόμη παιχνίδι οι παίκτες του παρουσιάστηκαν νωθροί και χωρίς πάθος, ειδικότερα στην άμυνα. Ο Έβαν Τέρνερ είχε 23 πόντους, ενώ έξι παίκτες της Φιλαδέλφεια είχαν συνολικά διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους «Σβόλους» ο J.J Χίσκον είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Μπράιαν Σόου να μην κρύβεται στο τέλος του αγώνα αποτυπώνοντας την κατάσταση στην ομάδα: «Δεν είναι καν κοιλιά αυτό που κάνουμε αυτή τη στιγμή, είναι χειρότερα. Οι αντίπαλοι κάνουν ό,τι θέλουν απέναντι μας, χάνουμε με οποιοδήποτε πιθανό τρόπο».

Τα αποτελέσματα:

Ουάσινγκτον - Ντάλας 78-87Τορόντο - Ιντιάνα 95-82Μινεσότα - Νιού Όρλεανς 124-112Ντένβερ - Φιλάδελφεια 102-114Λος Άντζελες Κλίπερς - Σάρλοτ 112-85