Άρης - Περιστέρι 87-67

Λίγο παραπάνω από ένα ημίχρονο κράτησε το… ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο στην αναμέτρηση του Άρη με το Περιστέρι. Οι "κιτρινόμαυροι" τα "βρήκαν σκούρα" για 25 λεπτά, αλλά με καταιγισμό τριπόντων στην τρίτη περίοδο και έλεγχο του ρυθμού κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της αθηναϊκής ομάδας με 87-67 και να πάρουν το εισιτήριο για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν. Αμφότερες έδωσαν μεγαλύτερη προσοχή στην αμυντική τους

λειτουργία, κάτι που κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα (15-13 στο 10').

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την κυριαρχία του Χαρίση κοντά στο καλάθι. Ο έμπειρος σέντερ αποτέλεσε την κύρια επιθετική αιχμή των Θεσσαλονικέων και με 13 πόντους στο πρώτο μέρος ήταν ο παίκτης που κρατούσε τον Άρη στο παιχνίδι.

Κι αν το "ζωγραφιστό" αποτέλεσε τη δύναμη των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη στην επανάληψη, εκεί όπου η ευστοχία των περιφερειακών της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή έκανε τα πράγματα πολύ πιο εύκολα. Το προβάδισμα τεσσάρων πόντων (35-39) που πήρε το Περιστέρι στο 24ο λεπτό ήταν το τελευταίο του στη βραδιά καθώς από εκεί και πέρα οι "κιτρινόμαυροι" κυριάρχησαν στο παρκέ.

Ο καταιγισμός τριπόντων από πλευράς Άρη και οι κακές επιθετικές επιλογές των παικτών του Τζίμη Κουστένη επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να αποκτήσουν αέρα 8 πόντων (55-47 στο 28') βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Οι "κυανοκίτρινοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν αφού η ευστοχία των γηπεδούχων δεν τους το επέτρεψε. Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά μεγάλωνε με τον Άρη να παίρνει, εν τέλει, τη νίκη με 87-67 και, παράλληλα, την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της αναμέτρησης Νέα Κηφισιά - Απόλλων Πατρών (26/09, 19:00).

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ. - Μπήτης - Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 33-33, 66-54, 87-67.
ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 18 (2), Ασημακόπουλος 11 (3), Καραποστόλου 11 (3), Χαρίσης 13, Μποχωρίδης 11 (2), Μούρτος 3, Βεζένκοφ 4, Δήμας 9 (1), Τσακαλέρης 7 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 13 (1), Κομποδιέτας 4 (1), Ζούμπος 5 (1), Κανονίδης 14 (2), Μάντζαρης 11 (2), Ψαρόπουλος 9 (3), Πέτρουλας 5 (1), Μελισσαράτος 4, Βλάχος, Παπαγιάννης 2.