Άγγιξε το triple-double o Γιάννης, ατυχίες για το Ντάλας (vid's)

Με τον τίτλο του παίκτη της εβδομάδας να τον ακολουθεί, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεδίπλωσε για μια ακόμα φορά το ταλέντο του, καθώς στη νίκη των Μπακς έναντι των Νετς με 103-97 ήταν και πάλι απολαυστικός, φτάνοντας μια ανάσα από το πρώτο triple double της καριέρας του, με τον Τζέσον Κιντ άθελα του να του το στερεί, τραβώντας τον στον πάγκο στην 4η περίοδο. Ο Έλληνας διεθνής γκαρντ/φόργουορντ είχε 12 πόντους με 4/4 βολές, 4/9 σουτ, 9 ριμπ., 8 ασίστ (ρεκόρ καριέρας),

3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε σχεδόν 32 λεπτά συμμετοχής. Ωστόσο, μόνο θετικά δεν ξεκίνησε το παιχνίδι για τα «Ελάφια» τα οποία προηγήθηκαν με 24-41 με τρίποντο του Μπόγκταν Μπογκντάνοβιτς στο 17', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 47-52. Ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ έβαλε μπροστά τους Μπακς με 62-60 στο 29', με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 79-68, με τους Νετς να έχουν 8 λάθη σε αυτή την περίοδο! Ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ σκόραρε 19 πόντους με 5/5 τρίποντα, ενώ ο Κρις Μίντλεντον είχε 18 πόντους, εκ των οποίων οι 12 πόντοι στην 3η περίοδο. Για το Μπρούκλιν, ο Τζάρετ Τζακ σκόραρε 26 πόντους (10/15 σουτ, 8 ασίστ).

Τρέχουν για να προλάβουν οι Θάντερ, οι οποίοι έχοντας τον Κέβιν Ντουράντ σε μεγάλα κέφια (40 π., 6/7 διπ., 7/12 τριπ) πέρασαν με σχετική άνεση από το Ντένβερ, επικρατώντας των Νάγκετς με 124-114, υποχρεώνοντας τους στην 6η διαδοχική τους ήττα εντός έδρας. Εκτός από τον Ντουράντ, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 26 πόντους (9 ασίστ, 5 ριμπ.) με τον ρούκι, Μιτς Μαγκάρι να σκοράρει 17 πόντους με 10 ριμπάουντ. Για τους «Σβόλους», ο Ουίλσον Τσάντλερ σκόραρε 23 πόντους, ενώ από 22 πόντους είχαν οι Τάι Λόουσον (9 ασίστ) και Κένεθ Φαρίντ (10 ριμπ.). Στα πολύ θετικά περνάει και η εμφάνιση του Γιουσούφ Νούρκιτς με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μπορεί οι Κλίπερς να ταξίδεψαν στο Ντάλας χωρίς τον μεγάλο τους αστέρι, τον Μπλέικ Γκρίφιν, ο οποίος απέχει λόγω τραυματισμού στον δεξί αγκώνα, και να μετρούσαν τέσσερις συνεχόμενες ήττες, αλλά είδαν τους Μαβς να χάνουν μόλις στο δεύτερο λεπτό με τραυματισμό τον Ουίλσον Τσάντλερ ο οποίος γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε από το παρκέ, με την ατυχία να συνεχίζεται, καθώς δυο λεπτά μετά ο Μόντα Έλις στην προσπάθεια του να μαρκάρει ένα τρίποντο του J.J Ρέντιγκ υπέστη τράβηγμα και αποχώρησε. Έτσι, και με δυο βασικούς άξονες εκτός, οι Κλίπερς έχοντας τον Ντε Αντρέ Τζόρνταν σε εκπληκτική βραδιά, κατάφεραν να φτάσουν σε μία άνετη νίκη με 115-98. Ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν είχε 22 πόντους με 8/12 σουτ, ενώ πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας μαζεύοντας 27 ριμπάουντ. Εξαιρετικοί ήταν και οι Κρις Πολ με 25 πόντους και 13 ασίστ, και Τζαμάλ Κρόφορντ με 22 πόντους. Για το Ντάλας, εξαιρετική προσπάθεια έκανε ο Τσάρλι Βιλανουέβα με 26 πόντους (9/13 σουτ), ενώ ο Ντιρκ Νοβίτσκι είχε 18 πόντους με 7/11 σουτ και 7 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα:

Ιντιάνα - Σαν Αντόνιο 93-95Φιλαδέλφεια - Γκόλντεν Στέιτ 84-89Ουάσινγκτον - Ορλάντο 96-80Μαϊάμι - Νέα Υόρκη 109-95Μιλγουόκι - Μπρούκλιν 103-97Μινεσότα - Ατλάντα 105-117Νιου Όρλεανς - Γιούτα 96-100Ντάλας - Λ.Α Κλίπερς 98-115Ντένβερ - Οκλαχόμα 114-124