Άνετα ο Πανναξιακός, στο «νήμα» ο Άρης Νικαίας!

Με εμφατικό τρόπο έγινε η επιστροφή του Πανναξιακού στις επιτυχίες, καθώς η ομάδα του Δημήτρη Δαμιανίδη «συνέτριψε» με 69-51 τον Ηρόδοτο, στο πρώτο παιχνίδι του δευτέρου γύρου για το δεύτερο όμιλο του Νότου στη Γ’ Εθνική. Οι Νησιώτες, έχοντας ως βασικό τους «όπλο» την υποδειγματικά τους προσήλωση στην άμυνα, κατάφεραν να κάνουν εύκολη τη ζωή τους από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 36-23. Στη συνέχεια, δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, ακολουθώντας την ίδια «συνταγή» απέναντι σε μία ομάδα που για άλλο ένα ματς δεν κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά

κόντρα στον αντίπαλό της.

Σπουδαίο «βήμα» για την παραμονή με το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου έκανε ο Άρης, ο οποίος πέρασε από τα Χανιά με το 77-72 επί του τοπικού Κύδωνα και απομακρύνθηκε από εκείνον κατά δύο νίκες. Το ματς ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, καθώς αν και πολύ νωρίς, θεωρείτο «ζωής και θανάτου» για αμφότερες τις πλευρές, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν προηγούμενοι στην τελική ευθεία (53-60). Οι Κρητικοί επιχείρησαν να κάνουν τη μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος και κόντεψαν να πετύχουν την ανατροπή, μειώνοντας σε 72-74 στο ένα λεπτό πριν το φινάλε, αλλά ο Άρης παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε ένα πολύτιμο «διπλό» που τον διατηρεί στην ένατη θέση και με σημαντική πλέον απόσταση από την «επικίνδυνη ζώνη».