Άνετα ο Ερυθρός Αστέρας, «ίδρωσε» αλλά νίκησε η Τσεντεβίτα (vid's)

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδαίτερα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 54-74 επί της Ιγκοκέα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Αδριατικής Λίγκας.

Οι "ερυθρόλευκοι" απέκτησαν από το τέλος της πρώτης περιόδου μια διψήφια διαφορά (7-19, 10') και δίχως να απειληθούν έφτασαν σε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σιμόνοβιτς με 17 πόντους, τον οποίο ακολούθησαν ο Μίλερ (14π.) και ο Λάζιτς (10π.).

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στην Αδριατική Λίγκα και η Τσεντεβίτα, επικρατώντας δύσκολα επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 91-84 εκτός έδρας.

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετικά αμφίρροπη για 30 λεπτά, όμως χάρη σε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο (13-23 επιμέρους σκορ) οι Κροάτες πήραν το "διπλό".

Κορυφαίος για τους νικητές, που πλέον ισοβαθμούν με τον Ερυθρό Αστέρα στη 2η θέση, ήταν ο Πίλεπιτς με 20 πόντους, με τον Ουάιτ να προσθέτει 19. Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν οι Ράιτ και Λαπόρνικ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6/2 Σουτιέσκα-Κρκα 87-81 Μέταλατς-Ταϊφούν 78-62 Παρτιζάν-Ζάνταρ 87-76 Κυριακή 7/2 Ιγκοκέα-Ερυθρός Αστέρας 54-74 Τσιμπόνα-Μέγκα Λεκς 82-89 Ολίμπια Λ.-Τσεντεβίτα 84-91 Δευτέρα 8/2 ΜΖΤ-Μπούντουτσνοστ 22:00