Άλωσε τη Ζαλγκίριο Αρένα η Εφές

Η Εφές Ανατολού μπορεί να δυσκολεύτηκε και για μεγάλο μέρος του αγώνα και βρισκόταν πίσω στο σκορ κόντρα στην Ζαλγκίρις, όμως οι παίκτες του Εμίρ Περάσοβιτς ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο τέλος και πήραν σπουδαία νίκη με 68-76.

Η Ζαλγκίρις υποδέχθηκε για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας την Εφές Ανατολού με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να αυξήσουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στους "8" της επόμενης φάσης, με τους Τούρκους να παίρνουν μεγάλη νίκη με 68-76 και να κάνουν το μεγάλο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση. Με αυτή τη νίκη Εφές

έφτασε στο 15-12, ενώ η Ζαλγκίρις έχασε τις όποιες ελπίδες είχε για πρόκριση μένοντας στο 12-15.

Η Εφές πήρε στο 1ο δεκάλεπτο νωρίς το προβάδισμα χάρη σε δύο τρίποντα των Μπαλμπάι και Γκρέιντζερ και παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και 4-12 στα πρώτα 4' λεπτά, οι Λιθουανοί πάτησαν γκάζει και με ένα γρήγορο σερί 8-3 μείωσαν σε 12-15 για να έρθει στη συνέχεια ο Μιλάκνις και με 4 δικούς του πόντους να κάνει το 17-17, ενώ στα τελευταία 24" η Ζαλγκίρις κατάφερε να πετύχει άλλους 5 πόντους με τον Καβαλιάουσκας και τον Ουλανόβας και να κάνει το 22-17.

Η δεύτερη περίοδος είχε στην αρχή της το σήμα της Ζαλγκίρις με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να αυξάνει όσο μπορεί τη διαφορά της και να την φτάνει ακόμα και στους 11 πόντους (32-21 στην αρχή και 36-25), όμως η Εφές από το 13' και μετά αντέδρασε και με ένα σερί 9-0 έφτασε ακόμα και στο 36-36 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Λιθουανοί αφυπνίστηκαν ξανά και έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ με 44-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξίσου ενδιαφέρον και με εναλλαγές στο σκορ, με τους Τούρκους να περνούν μπροστά στο 22.5' με 44-45 με τον Ντάνστον και τον Μπράουν να τελειώνουν από κοντά τις φάσεις όποτε τους δινόταν η ευκαιρία. Μάλιστα η Εφές έφτασε να προηγείται ακόμα και με 8 πόντους διαφορά (48-56) με την Ζαλγκίρις να δυσκολεύεται πολύ τόσο εκτός όσο και εντός πεδιάς. Στα τελευταία 3 λεπτά βέβαια οι Λιθουανοί έπαιξαν πολύ σφιχτή άμυνα αφήνοντας την Εφές στους 60 πόντους και χάρη στην ευστοχία του Γιανκούνας έφτασαν το σκορ στο 59-60.

Το τελευταίο μέρος της περιόδου ήταν καθοριστικό με τις δύο ομάδες να κοιτάζουν περισσότερο τα αμυντικά τους καθήκοντα, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα και οι δύο να έχουν μικρό σκορ. Η Εφές είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της περιόδου, όμως η Ζαλγκίρις μάζευε σιγά σιγά πόντους και το τρίποντο του Βέστερμαν στο 34' έδωσε το προβάδισμα με 66-65. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και τα καλάθια των Χάνεϊκατ, Μπαλμπάι και Μπράουν έδωσαν το προβάδισμα με 68-76 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.