«Αιχμάλωτος» στην χώρα των Βάσκων...

Ο Παναθηναϊκός μάλλον δεν είχε συνειδητοποιήσει ότι αγωνίζεται σε παιχνίδι για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, και έτσι παρουσιάζοντας ένα άχρωμο και χωρίς πάθος πρόσωπο, ηττήθηκε εύκολα με 84-68 από την Λαμποράλ Κούτσα, και πλέον αν δεν θέλει να επιστρέψει με άδειες βαλίτσες στην Αθήνα, θα πρέπει να δείξει την αγωνιστικότητα του τελευταίου πεντάλεπτου. Η αλήθεια είναι ότι και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς παρουσιάστηκε ντεφορμέ αφήνοντας τους γηπεδούχους

να επιδοθούν στο αγαπημένο τους παιχνίδι ,τρέχοντας συνέχεια το γήπεδο, και ευστοχώντας κατά κόρον έξω από την γραμμή των 6.75 (ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13/33, ενώ σε κάποιο σημείο είχε 10/20 τρίποντα). Ο μοναδικός που διασώθηκε από το «πράσινο» ναυάγιο ήταν ο Μίρο Ραντούλιτσα, ο οποίος είχε 21 πόντους (8/13 δίποντα) με τους πρώτους 17 πόντους να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετική πνοή έδωσε και ο Μαρκίζ Χέινς με 11 πόντους (2/4 τριπ.), ενώ θετικός ήταν και ο Βινς Χάντερ (7 π.). Σε πολύ κακό βράδυ επιθετικά βρέθηκε ο Νικ Καλάθης (5 π., 2/7 σουτ), παρά τις 11 ασίστ του, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντιδης δεν πέτυχε ούτε πόντο στα μόλις 9 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε. Ο Έλιοτ Ουίλιαμς δεινοπάθησε από την άμυνα του Άνταμ Χάνγκα, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους με 3/11 σουτ. Για την εξαιρετική Λαμποράλ, η οποία παρέσυρε στον γρήγορο ρυθμό της τον Παναθηναϊκό, ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 15 πόντους (6/8 βολές, 3/4 δίπ., 1/2 τριπ., 6 ριμπ.), με τον τρομερό Ντάριους Άνταμς να έχει 20 πόντους (4/12 τριπ.) και τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει 11 πόντους (6 ασίστ). Εξαιρετικός ήταν και ο Κιμ Τιλί με 7 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει και πλήρωσε...

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε στην βασική πεντάδα τον Μίρο Ραντούλιτσα θέλοντας να χτυπήσει από την αρχή μέσα από την ρακέτα, κάτι που κατάφερε έχοντας τον Σέρβο σε μεγάλα κέφια, αλλά τους υπόλοιπους να βρίσκονται μακριά από τον καλό τους εαυτό. Ο Ουίλιαμς πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στα πρώτα 27’’ (0-3), αλλά στην συνέχεια ακολούθησαν επτά άστοχα (1/7 στο πρώτο ημίχρονο), με τον Ραντούλιτσα με επτά προσωπικούς πόντους να κρατάει το προβάδισμα για την ομάδα του (7-10), με τους «πράσινους» να παίρνουν το συντηρούν το προβάδισμα (12-14) με τον Κούζμιτς να κερδίζει σε δυο φάσεις τον Μπορούση. Ωστόσο η Ελληνική ομάδα έχασε την ευκαιρία να πετύχει καλάθι για τρία λεπτά, και έτσι οι Βάσκοι με γκολ-φάουλ του Έλληνα σέντερ προσπέρασαν με 15-14, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 18-16 χάρη σε τρίποντη «βόμβα» του Μπουρούση.

Διαφορά ταχύτητας και βροχή από τρίποντα

Ο Ραντούλιτσα συνέχισε να σκοράρει κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι (21-20, 13 πόντους) αλλά το γρήγορο παιχνίδι των Βάσκων τους έδωσε το δικαίωμα να βρίσκουν ελεύθερα και αμαρκάριστα μακρινά σουτ, με αποτέλεσμα με ένα σερί 8-0 να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +9 (29-20), με τον Πλάνινιτς να ανεβάζει την διαφορά στο +12 (36-24), με τους Βάσκους να παράλληλα και πολύ δυνατή άμυνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-28 με τον Ραντούλιτσα να έχει 17 πόντους (5/6 βολές, 6/8 δίποντα), με την υπόλοιπη ομάδα να έχει 3/16 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Η Λαμποράλ 7/13 δίποντα και 7/15 τρίποντα, τρέχοντας αρκετά το γήπεδο.

Συνέχισε να τα «σπάει» έξω από τα 6.75!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει στην άμυνα και έτσι με τέσσερις μαζεμένους πόντους (με το πρώτο καλάθι του Καλάθη) σε 22’’ μείωσε σε 39-32, αλλά μια τυχερή φάση για τους Βάσκους (χτύπησε η μπάλα στον διαιτητή και έμεινε στο παρκέ) τους έδωσε το δικαίωμα να ανακτήσουν τον ρυθμό, και με γκολ-φάουλ του «δαιμόνιου» Άνταμς να ανεβάσουν την διαφορά στο +12 (44-32), με τον Αμερικάνο γκαρντ με τρίποντο να την εκτοξεύει και στο +20 (54-34), με την ομάδα του να έχει 10/20 τρίποντα, την ίδια ώρα που ο «κατάκοπος» Παναθηναϊκός είχε 1/11. Ο Χέινς πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα, δίνοντας μια μικρή ανάσα στο «τριφύλλι» και μειώνοντας σε 59-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 64-49 χάρη σε ατομική ενέργεια του Ουίλιαμς, με τον Χάγκα να αποσύρεται στον πάγκο με τράβηγμα (πάνω σε άμυνα στον Ουίλιαμς) και τους «πράσινους» να έχουν 3/16 τρίποντα.

Να κρατήσει την αντίδραση των τελευταίων πέντε λεπτών...

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν ξανά έριξε στο παιχνίδι τον τραυματία Χάνγκα, αλλά οι Βάσκοι συνέχισαν το ρεσιτάλ τους, φτάνοντας την διαφορά και στο +21 (72-51), με τρίποντο του Τιλί, με τον Παναθηναϊκό να βασίζεται στις προσπάθειες των Χέινς και Χάντερ και να μειώνει την διαφορά ως και το 79-68 στο 1’08’’ πριν το τέλος, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-28, 64-49, 84-68

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 11 (2), Πλάνινιτς 7, Χάνγκα 10 (2), Μπουρούσης 15 (1), Μπλάζιτς 7 (2), Ντιόπ, Τιγί 7 (1), Άνταμς 20 (4), Κορμπάτσο 2, Μπέρτανς 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Πάβλοβιτς 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 21, Φελντέιν 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 7, Καλάθης 5, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 7 (1), Χάντερ 7