Άφησε πίσω το κύπελλο (74-66) ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος επικράτησε εντός έδρας του ΑΓΟΡ με και άφησε πίσω του την ήττα από τον Άρη στο Αλεξάνδρειο και τον αποκλεισμό από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε σε εξαιρετική μέρα τον Μάριο Μπατή με 13 πόντους (3/3δ, 1/1τρ, 4/5β), 13 (!) ριμπαόυντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Το Ρέθυμνο κατάφερε για ενάμιση δεκάλεπτο να μείνει κοντά στο σκορ (13-7, 21-19, 26-24), αλλά στη συνέχεια η εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου

(18-9 στη δεύτερη περίοδο) και η αστοχία του Ρεθύμνου από την περιφέρεια (17% τρ. Σήμερα - σημείο κλειδί το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους τη φετινή σεζόν) έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο τέμπο, ο ΑΓΟΡ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση (στην τέταρτη περίοδο και οι δύο ομάδες μαζί σημείωσαν 21 πόντους), ώστε να απειλήσει και να αγχώσει τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε ακόμα μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα και να βρεθεί προσωρινά (με ένα παιχνίδι παραπάνω από Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό) στο… ρετιρέ της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 21-19, 39-28, 66-53, 74-66.
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (4), Σταμάτης, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 12 (2), Μίλμπουρν 9 (3), Αθανασούλας 1, Μπατής 13 (1), Λάνγκφορντ 4, Μισελ 4, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9, Κουμπούρας 11, Καλλινικίδης, Αγγελόπουλος 6 (1), Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11 (1), Κανονίδης 6, Σίννης, Λάτοβιτς 6 (2), Αλεξάντερ, Αρμπετ, Γκάμπριελ 11.