Vinsanity πάνω από το Ντάλας...και Τζάκσον σωτηρίας για τους Θάντερ (vid's)

Τι παιχνίδι Θεέ μου...

«Εδώ είναι τα Playoffs...γίνεται πιο σκληροί» φάνηκε να λέει σε έντονο ύφος ο Γκρέγκ Πόποβιτς στους παίκτες του σε ένα ταιμ αουτ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου καθώς με την τεράστια εμπειρία του ίσως έβλεπε ότι τι παιχνίδι του Σαν Αντόνιο, της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ του ΝΒΑ, θα οδηγούνταν στο ένα σουτ...όπερ και εγένετο. O μπαρουτοκαπνισμένος Βινς Κάρτερ με ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο χάρισε τη νίκη στο Ντάλας με 109-108 γράφοντας το 2-1 στην σειρά και προκαλώντας Vinsanity

πάνω από το Ντάλας.

Το παιχνίδι όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ ήταν το απόλυτο ντέρμπι με τον ηγέτη των Μαβς, Μόντα Έλις να ισοφαρίζει σε 102-102 μετά από τζαμπ σουτ και κερδισμένο φάουλ από τον Μπόρις Ντιαό στο 1:10 πριν το τέλος. Ο Γάλλος πάουερ φόργουορντ μετά από ασίστ του Μανού Τζινόμπιλι με ένα σουτ από τα τέσσερα μέτρα πήρε την δική του ρεβάνς πετυχαίνοντας το 104-106 στα 29'' για να έρθει ο ασταμάτητος Μόντα Έλις στα 24'' με ντράιβ μπροστά στον Τιμ Ντάνκαν να ισοφαρίσει σε 106-106.Ο Μανού Τζινμόμπιλι με μια ατομική προσπάθεια και ντράιβ ευστόχησε με ταμπλό στο 1.7'' πριν το τέλος (106-108) και φάνηκε ότι θα χαρίσει τη νίκη στα «Σπιρούνια» πριν χτυπήσει το Ντάλας...Vinsanity, καθώς ο «Half man-half amazing» όπως αποκαλείτε ο 37χρονος άσος, πήρε την μπάλα από την επαναφορά και ενώ ο στο ταιμ άουτ είχε ακούσει τον Ρικ Καρλάιλ να του λέει...«να είσαι έτοιμος» και με μια προσποίηση ξεφορτώθηκε τον Μανού Τζινόμπολι για να πετύχει το τελικό 109-108 μέσα σε αποθέωση

Ο Βινς Κάρτερ πέτυχε 11 πόντους με 3/8 σουτ, ενώ κορυφαίος για τους Μάβερικς ήταν ο Μόντα Έλις με 29 πόντους, δώδεκα εκ των οποίων ήρθαν στα τελευταία 6,5 λεπτά του αγώνα. Εξαιρετικός ήταν και Χοσέ Καλντερόν με 16 πόντους (7/10 σουτ και 9 ασίστ). Για τους Σπερς, που τα βρίσκουν πολύ δύσκολα στην σειρά, ο Τιμ Ντάνκαν είχε 22 πόντους με 8/14 σουτ και σταθερά καλή παρουσία στην αναμέτρηση, ενώ ο Κάχι Λέοναρντ σκόραρε 17 πόντους με 7/8 σουτ, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα.

Σας είχαμε επισημάνει πολλάκις ότι το δίδυμο των σούπερσταρ Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ δείχνει και είναι αξεπέραστο, αλλά αν οι Θάντερ δεν βρούνε ένα τρίτο πόλο στην παρουσία τους στα playoffs, δεν πρόκειται να πετύχουν τίποτα, καθώς οι ομάδες διαβάζουν το μονοδιάστατο παιχνίδι. Έτσι, στο τέταρτο παιχνίδι με το Μέμφις αυτόν τον παίκτη τον βρήκαν στο πρόσωπο του Ρέτζι Τζάκσον ο οποίος με 32 πόντους (11/16 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8/8 κρίσιμες βολές) και ρεκόρ καριέρας στα playoffs ήταν συγκλονιστικός οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 92-89 στην παράταση μέσα στο Μέμφις και ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 2-2.

Οι Γκρίζλις ήταν αυτοί που ανατρέποντας την κατάσταση, προσπέρασαν με 80-75 μετά από καλάθι του Μαρκ Γκασόλ στο 1:20 πριν το τέλος, για να έρθει ο Ρέτζι Τζάκσον με μακρινό ντράιβ να ισοφαρίσει σε 80-80 στα 30,6'' πριν την τελική κόρνα. Στην τελευταία φάση, ούτε ο Μάρκ Γκασόλ από την κουρφή της ρακέτας, ούτε ο Τόνι Άλεν (οι Γκρίζλις ζητάνε φάουλ) μπόρεσαν να δώσουν τη νίκη στις «Αρκούδες». Στην παράταση ο Ζακ Ράντολφ έκανε το 85-84 στο 2:19, και ο Μάικ Κόνλεϊ το 87-86 στο 1:38. Ωστόσο ο Κόνλεϊ με το σκορ στο 87-88 αστόχησε σε τζαμπ σουτ στα 15.7'' για να ευστοχήσει στη συνέχεια σε 4 βολές ο Τζάκσον (89-92) με τον Κόνλεϊ να αστοχεί και στο τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στην δεύτερη παράταση στο φινάλε του αγώνα.

Εκτός από τον Ρέτζι Τζάκσον, σε κακό βράδυ βρέθηκαν εκ νέου οι Κέβιν Ντουράντ και Ράσελ Ουέστμπρουκ, οι οποίοι είχαν από 15 πόντους ο καθένας και συνολικά 11/45 σουτ. Για το Μέμφις που έχασε την ευκαιρία να πάει στο 3-1, ο Μαρκ Γκασόλ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μάικ Κόνλεϊ 14 πόντους και 10 ασίστ. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε μόλις 2 λεπτά χωρίς να πετύχει πόντο.

Αυτοί που δεν αστειεύονται είναι οι back to back πρωταθλητές του NBA, Mαϊάμι Χιτ, οι οποίοι με μια ακόμα επαγγελματική εμφάνιση Playoffs επικράτησαν και μέσα στη Σάρλοτ με 98-85 και έφτασαν τη σειρά στο 3-0, απέχοντας μια νίκη από το sweep. Εξαιρετικός σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο ΛεΜπρον Τζέιμς με 30 πόντους με 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 17 πόντους με 6 ασίστ είχε ο Ντουέιν Ουέιντ. Για τους Μπόμπακτς, κορυφαίος ήταν ο Άλ Τζέφερσον με 20 πόντους και 8/13 σουτ.

Τα αποτελέσματα:

Ντάλας - Σαν Αντόνιο 109-108 [Σειρά 2-1]Μέμφις - Οκλαχόμα 89-92 (80-80 κ.αγ) [Σειρά 2-2]Σάρλοτ - Μαϊάμι 85-98 [Σειρά 0-3]Ατλάντα - Ιντιάνα 88-91 [Σειρά 2-2]