VTB: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στην Ούνικς

Χάρη σε ένα «ξέσπασμά» της στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ούνικς Καζάν κατάφερε να κάνει το 2-0 στη σειρά με την Νίζνι, κερδίζοντας με 70-61. Μέχρι το ημίχρονο, οι παίκτες του Άιναρς Μπαγκάτσκις έδειχναν ικανοί να πραγματοποιήσουν το «μπρέικ» (31-33), αλλά όταν η επίθεση των γηπεδούχων «ξεκόλλησε», μαζί με την εξαιρετική τους άμυνα έμελλε να αλλάξει το σκηνικό, με επιμέρους σκορ 22-11 που δημιούργησε διαφορά εννέα πόντων (53-44). Στην τελευταία περίοδο, δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν κορυφαίος του συνόλου του Εβγκένι Πασούτιν με 18 πόντους και 7/12 σουτ, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Κώστας Καϊμακόγλου (5 ριμπάουντ), Λατέιβιους Ουίλιαμς (9 ριμπάουντ) και Αντόν Πονκρασόφ (7 ριμπάουντ). Το τρομερό double double των 14 πόντων και 12 ριμπάουντ του Βλαντιμίρ Ίβλεφ, δεν αρκούσε για την ομάδα από το Νόβγκοροντ.