#Rio2016: Νίκησαν οι Κροάτες με ανατροπή στη «ματσάρα» της πρεμιέρας (pics+vids)

Η Κροτία του Αλεξάντερ Πέτροβιτς έχει βαλθεί να τρελάνει το μπασκετικό κοινό, αφού μετά την επική πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο μέσα στο Τορίνο επί της Ιταλίας, στην πρεμιέρα του τουρνουά νίκησε με ανατροπή τους Ισπανούς με 72-70. Πρωταγωνιστής των Κροατών στην μεγάλη έκπληξη της πρεμιέρα του Β' ομίλου ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους. Πάντως μεγάλο μερίδιο της νίκης των Κροατών εκτός από την εκτελεστική δεινότητα του Μπογκντάνοβιτς, παίρνει και η άμυνα τους

που κράτησε άποντους τους Ναβάρο, Ρούντι και Ρούμπιο.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς οι Ισπανοί μπήκαν με πολύ διάθεση στο ματς να παίξουν άμυνα κάτι που κατάφεραν και σε συνδυασμό με την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση πήραν ένα προβάδισμα 9 πόντων (13-4) με τους Γκασόλ και Μίροτιτς να έχουν από 5 πόντους ο καθένας. Μάλιστα οι παίκτες του Σκαριόλο δεν σταμάτησαν να έχουν καλή απόδοση και προηγήθηκαν με 20-8 και πάλι με τους Γκασόλ-Μίροτιτς να είναι πρωταγωνιστές. Η πρώτη περίοδος έληξε με 21-13 με τον Πάου να έχει 9 πόντους και τον φόργουορντ των Σικάγο Μπουλς 8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κροάτες έτρεξαν ένα μικρό και γρήγορο σερί 4-0 και μείωσαν στους 4 (21-17), αλλά σε εκείνο το σημείο οι Ισπανοί αντέδρασαν και προηγήθηκαν με +9 (30-21) με Ρέγες, Πάου και Μίροτιτς να πρωταγωνιστούν και μάλιστα μετά αύξησαν την διαφορά στο +12 (36-24) χάρη στα τρίποντα των Γιουλ και Ροντρίγκεθ. Το ημίχρονο έκλεισε με 38-32 με 2 συνεχόμενα σουτ τριών πόντων από τους Μπογκντάνοβιτς και Χεζόνια.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρος οι Πρωταθλητές Ευρώπης έτρεξαν ένα σερί 11-4 με Ροντρίγκεθ, Γιουλ και Σέρχι και έστειλαν τη διαφορά στο υψηλότερο σημείο (+13, 49-36). Στη συνέχεια υπήρχε πολύ νευρικότητα και από τους δύο και αυτό είχε συνέπεια πολλές χαμένες επιθέσεις. Όμως οι Κροάτες είδαν τον Ούκιτς και τον Μπογκντάνοβιτς να μειώνουν σε 51-47 χάρη σε ένα σερί 11-2. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του εξαιρετικού Μίροτιτς και το σκορ στο 54-47.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα ήταν εντυπωσιακή, η Κροατία έτρξε ένα ακόμα εντυπωσιακό σερί 10-2 και πήρα προβάδισμα 57-56 χάρη σε τρίποντο του Ούκιτς, βολές των Πλάνινιτς-Σάριτς και κάρφωμα του Μπάμπιτς στον αιφνιδιασμό και το ματς ήθελε ακόμα 6:30 λεπτά. Μετά οι δύο ομάδες φάνηκαν και πάλι νευρικές και το μόνο που κατάφερε ο Πάου ήταν να ισοφαρίσει σε 57-57 με 1/2 βολές. Το επόμενο δίλεπτο του αγώνα ήταν εντυπωσιακό αφού οι Μπογκντάνοβιτς από τη μία και Γκασόλ-Σέρχι από την άλλη ευστόχησαν σε συνεχόμενα σουτ και το σκορ διαμορφώθηκε στο 63-64 υπέρ των Κροατών και το ματς ήθελε ακόμα 3:50. Στη συνέχει οι Γιουλ-Σέρχι ευστόχησαν σε 4/4 βολές και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στη «Φούριας Ρόχας» με 67-63 3' πριν το τέλος. Οι Κροάτες μείωσαν με 1/2 βολές του Σάριτς σε 67-65 και στη συνέχεια οι παίκτες του Πέτροβιτς πήραν και πάλι το προβάδισμα με 69-67με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Πλάινινιτς και λέι απ από κλέψιμο του Σίμον στον αιφνιδιασμό και ο χρόνος έδειχνε ότι απέμενε ακόμα 1:20. Μοιραίος αποδείχθηκε για τους Ισπανούς ο Ροντρίγκεθ που αστόχησε σε τρίποντο στα 25΄δευτερόλεπτα, με τους Κροάτες να ευστοχούν στις κρίσιμες βολές του Σίμόν (71-67) 12,8΄πριν την λήξη. Ο Μίροτιτς μετά το τάιμ αουτ του Σκαριόλο ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σε 71-70 με 11΄δεύτερα να μένουν για το τέλος. Το ματς κρίθηκε οριστικά υπέρ των Κροατών με πρωταγωνιστή τον Σάριτς ο οποίος παρότι έβαλε 1/2 βολές (72-70), έκανε το μπλοκ της βραδιάς στο Γκασόλ στην τελευταία φάση του ματς και έδωσε τη νίκη στη πρεμιέρα του Β' ομίλου στην ομάδα του με 72-70.

Καλύτεροι παίκτες για τον κόουτς Πέτροβιτς ήταν οι Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους (8/15 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Σιμόν με 10 πόντους (3/5 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Πλάνινιτς με 11 πόντους (9/10 βολ.) και 6 ριμπάουντ. Από την Ισπανία που προβλημάτισε στην πρεμιέρα της στο Ρίο, ξεχώρισαν ο Γκασόλ με 26 πόντους (8/13 διπ.) και 9 ριμπάουντ και ο Μίροτιτς με 19 πόντους (4/8 τριπ.) και 6 ριμπάουντ.

Κροατία(Πέτροβιτς): Μπάμπιτς 4, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σίμον 10, Χεζόνια 5 (1), Σάριτς 5, Ούκιτς 8 (2), Πλάνινιτς 11, Μπίλαν 6, Σάκιτ, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 23 (3)

Ισπανία(Σκαριόλο): Γκασόλ 26 (3), Ρούντι Φερνάντεθ, Σέρχι Ροντρίγκεθ 10 (2), Ναβάρο, Καλντερόν, Ρέγες 5 (1), Κλαβέρ 1, Γιούλ 9 (1), Μίροτιτς 19 (4), Ρούμπιο

Δείτε εδώ το λινκ με τα στατιστικά ΕΔΩ

Βαθμολογία Β' ομίλου (σε 1 ματς): Κροατία 2, Λιθουανία 2, Ισπανία 1, Βραζιλία 1

Αργεντινή-Νιγηρία 4:30

Gasol y Mirotic lideran a España, que vence al final del 1r cuarto por 13-21 ante Croacia.#Rio2016 pic.twitter.com/9kATF9SsVX #LigaEndesa

ACB Jornada Virtual (@ACBJV) 7 Αυγούστου 2016

¡Vamos #ESP! ¡Esto va bien! España 21 - 13 Croacia #Baloncesto #Río2016 #TeamESP DIRECTO https://t.co/EqvdDfigBC pic.twitter.com/9gwKCPWw5h

— Los JJOO en RTVE (@JJOORtve) 7 Αυγούστου 2016

Y Saric taponó el tiro de Pau Gasol...
Croacia derrota a España en el primer partido de #Rio2016 (72-70). pic.twitter.com/Y8SgjsMW3o