Non stop ΑΕΚ (97-73 την Κηφισιά)

Η ΑΕΚ επικράτησε με άνεση της Κηφισιάς 97-73 στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων και συνέχισε το νικηφόρο σερί, που τη φέρνει ακόμα πιο κοντά στην 4άδα.

Η Ένωση ξεκίνησε από την αρχή του παιχνιδιού με το… πόδι στο γκάζι και πήρε διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (28-17). Ο επιθετικός πλουραλισμός ήταν αυτός που έδινε στην ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα την επιθετική ευχέρεια να αντιμετωπίζει οποιαδήποτε άμυνα επιχειρούσε η ΑΕΝΚ. Χαρακτηριστικό αποτελεί,

πως από την πρώτη κιόλας περίοδο είχαν σκοράρει και οι πέντε παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν.

Στη δεύτερη περίοδο ο προπονητής της «βασίλισσας» πέρασε μια νέα 5άδα. Ωστόσο η διαφορά αντί να μειώνεται, αυξανόταν με το 44-26 (+18) να αποτελεί την μεγαλύτερη μεταξύ των δύο ομάδων ως εκείνο το σημείο. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» μπροστά στο σκορ με 55-37 και τη διαφορά να αγγίζει και το +20 (55-35). Όλα αυτά με την αρχική 5άδα να μην χρησιμοποιείται καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα σκόραραν οι 9 από τους 10 παίκτες της Ένωσης που χρησιμοποιήθηκαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να ανεβάζει τη διαφορά, συνεχίζοντας να πραγματοποιεί ένα επιθετικό κρεσέντο. Μέσα και έξω από την ρακέτα. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν έβρισκαν λύσεις αμυντικά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει ακόμα και τους 28 πόντους. Έτσι κύλησε μέχρι το τέλος το παιχνίδι.

Πέντε παίκτες της Ένωσης σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Μενσά- Μπονσού να σκοράρει 21π, τον Σάκοτα 12π, τον Χέρστον 12π και τους Ίνγκλις, Ντελινινκάιτις από 11π. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Ντούβνιακ με 17 πόντους και ο Ντέιβις με 14π.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 55-37, 77-51, 97-73

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 4, Ντελινινκάιτις 11(3), Σάκοτα 16(2), Κασελάκης , Χέρστον 12(1), Σαρικόπουλος 5, Αθηναίου 8(2), Μιλόσεβιτς 9(1), Μενσά 21(1), Ίνγκλις 11

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Σάιλας 3(1), Κόβινγτον 2, Πεσάκοβιτς 10(1), Μαυροειδής 8, Ψαθάς 6, Μελισαράτος , Άντερσον 7(1), Ντούβνιακ 17(2), Ντέιβις 14(3), Μπάρλος6 , Βασιλόπουλος