Κύπελλο Ανδρών: Ηρακλής για Α1, Πανιώνιος και Αστακός έδειξαν τα «δόντια» τους

Με «ροπαλιά» ξεκίνησε την νέα σεζόν ο Ηρακλής στις επίσημες υποχρεώσεις του, καθώς απέκλεισε με 76-70 στην «Ιχθυόσκαλα», τον φιναλίστ του περασμένου Κυπέλλου Ελλάδος, Φάρος Κερατσινίου. Το ανανεωμένο σύνολο του Βαγγέλη Αλεξανδρή, έδειξε από πολύ νωρίς τις «ορέξεις» και τις προοπτικές του, παίρνοντας σπουδαίο «διπλό» απέναντι σε μία ομάδα, που μαζί του θα είναι μέσα στις πιο δυνατές της επόμενης Α2.

Η κατάσταση έμοιαζε άκρως ευνοϊκή για τους Θεσσαλονικείς,

οι οποίοι προηγήθηκαν με διαφορά 12 πόντων στις αρχές της τελευταίας περιόδου (45-57 στο 31'). Οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα, επιχείρησαν την ολική επαναφορά και έφτασαν μία «ανάσα» από την επίτευξή της, όταν μείωσαν σε διαφορά καλαθιού, ένα λεπτό πριν το φινάλε (70-72). Η άμυνα και η ψυχραιμία του Ηρακλή, όμως, θα διακρινόταν σε εκείνο το σημείο, για να του χαρίσει μία τρομερή νίκη.

Απόλυτος κυρίαρχος ήταν στο Ψυχικό ο Πανιώνιος, «συντρίβοντας» με 85-63 την ομώνυμη ομάδα. Οι γηπεδούχοι, έχοντας να αντιμετωπίσουν τη μεγάλη απουσία του Βασιλόπουλου, φάνηκαν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο μόνο, απέναντι στην ομάδα του Νίκου Οικονόμου που επίσης μπήκε σε αυτή την αγωνιστική περίοδο, με πατημένο το «γκάζι» (34-42). Στη συνέχεια, οι «κυανέρυθροι» έστησαν το δικό τους «πάρτι» στο παρκέ, και με αφετηρία ένα επιμέρους σκορ 13-22, που έφερε το σκορ στο 47-63 στο 28ο λεπτό, «καθάρισαν» με την υπόθεση νίκης, καθιστώντας ως τυπική διαδικασία το φινάλε.

Ο Αίολος Αστακού, έδειξε τη δική του ισχύ στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταβάλλοντας με 53-62 τον Χολαργό. Ο αγώνας βρισκόταν σε ισορροπία μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ να βρίσκεται στο 48-48, αλλά με κορυφαίους τους Παπαδιονυσίου και Κουμπούρα, το συγκρότημα του Μιχάλη Κουταλιανού κατάφερε σε συνδυασμό με την εξαιρετική του άμυνα να φέρει το ματς για πρώτη φορά σε απόσταση οκτώ πόντων, δύο λεπτά πριν το φινάλε (52-60). Το σκηνικό δεν άλλαξε και ο σύλλογος της Αιτωλοακαρνανίας έφυγε με μία πολύτιμη νίκη.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Ψυχικό - Πανιώνιος 63-85 (Τ)

Εθνικός - Δούκας 71-82 (Τ)

Μαχητές Δόξας Πευκών - ΓΣ Λάρισας 67-61 (Τ)

Διαιτητές: Παναγιώτου-Κατραχούρας-Μαλαμάς
Αμύντας (Ζαβός): Σκορδάς 14 (2), Αγγελόπουλος 7 (1), Βογιατζήςς 2, Διαμαντόπουλος 19 (4), Ματζούρος 9, Βαρδιάνος 5 (1), Μανσαράι 22 (2), Ρούσος 2, Παπαδούλης, Μπάρμπας 3 (1), Κουκουνιάς 5 (1), Καμπούρης 8.
Αρκαδικός (Αλεξόπουλος): Τσέλος 2, Μιαούλης 3 (1), Μάρκου 2, Μουτζουρούλιας, Πίνης 23 (4), Τζάτζας 2, Πραχαλιάς, Σούντρης, Απέργης 10 (1), Μουρούτσος.