#FIBAU20Europe: Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας

Στην δεύτερη του ημέρα μπήκε το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Β' κατηγορίας στην Χαλκίδα, με την Εθνική μας ομάδα να αντιμετωπίζει την Ολλανδία, θέλοντας να φτάσει στο 2/2.

Δείτε ανά όμιλο τα παιχνίδια της δεύτερης ημέρας:

Α Όμιλος

Πορτογαλία - Αρμενία 70-54

Πρεμιέρα στην διοργάνωση έκανα οι Πορτογάλοι, οι οποίοι επικράτησαν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 70-54 της Αρμενίας. Συγκεκριμένα οι Ίβηρες βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24' με 38-41, για να τρέξουν ένα σερί 13-0, φτάνοντας

στο 51-41 στο 28', και έχοντας περισσότερες δυνάμεις στο φινάλε να πάρουν τη νίκη. Για την Πορτογαλία ο Αμιέλ είχε 24 πόντους, ενώ για την Αρμενία (υπέστη την δεύτερη της ήττα) ο Αρσαλνιάν είχε 16 πόντους, με τον Ένοκ να έχει 7 πόντους, 17 ριμπάουντ και 11 λάθη.

Σκόπια - Μαυροβούνιο 44-67

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε το Μαυροβούνιο, το οποίο επικράτησε των Σκοπίων με 67-44, φτάνοντας στη δεύτερη του νίκη στη διοργάνωση. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολιτς με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ αρνητικό πρόσημο για το Μαυροβούνιο ήταν το 1/12 τρίποντα. Για τα Σκόπια που βρίσκονται στο 1-1 ο Μαγκντέφσκι είχε 13 πόντους.

Ρεπό: Γεωργία

Η Βαθμολογία (σε 2 αγώνα): Μαυροβούνιο 4, Σκόπια 3, Αρμενία 3, Πορτογαλία 2*, Γεωργία 1*.

*Έχουν κάνει το ρεπό τους

B Όμιλος

Πολωνία - Λευκορώσια (16:30)

Ισλανδία - Ρωσία (21:00)

Ρεπό: Εσθονία

Η Βαθμολογία (σε 1 αγώνα): Ρωσία 2, Λευκορωρία 2, Ισλανδία 1, Εσθονία 1, Πολωνία 0.

Γ Όμιλος

Μεγάλη Βρετανία - Ιρλανδία 66-56

Στην δεύτερη του νίκη έφτασε η Μεγάλη Βρετάνια, ο οποία φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε στο «Βρετανικό» ντέρμπι της Ιρλανδίας με 66-56.Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάρεϊ με 18 πόντους, ενώ για την Ιρλανδία ο Μπλούντ είχε 20 πόντους.

Κόσοβο - Αλβανία (16:30)

Ελλάδα - Ολλανδία (18:45)

Η Βαθμολογία (σε 1 αγώνα): Ελλάδα 2, Ολλανδία 2, Μ.Βρετανία 2, Αλβανία 1, Κόσοβο 1, Ιρλανδία 1

Δ Όμιλος

Βοσνία - Σλοβακία (18:45)

Βουλγαρία - Κροατία (21:00)

Ρεπό: Ρουμανία

Η Βαθμολογία (σε 1 αγώνα): Κροάτια 2, Βουλγαρία 2, Σλοβακία 1, Ρουμανία 1, Βοσνία 0.