Eurocup:Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Ηλία Ζούρου, στον πρώτο αγώνα του Έλληνα τεχνικού στον πάγκο της Μπούντουντσνοστ να πάρει τη νίκη, καθώς ηττήθηκε από την Μούρθια με σκορ 75-86. Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα πολύ δυνατό τέταρτο δεκάλεπτο τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα που τους χάρισε τελικά τη νίκη.
Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεχώρισε ο Μάρκους Ουίλιαμς με 23 πόντους και 4 ασίστ, ενώ για την Μούρθια ο Βίτορ Φαβεράνι πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Παράλληλα η πρώην ομάδα

του Φώτη Κατσικάρη, Λοκομοτίβ Κουμπάν έχοντας τον Σάσα Ομπράντοβιτς στο τιμόνι της πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στην Ολίμπια Λιουμπλιάνα, επικρατώντας με σκορ 77-64. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και έτσι δεν δυσκολεύτηκαν να πανηγυρίσουν το ροζ φύλλο. Πρώτος σκόρερ για την ρωσική ομάδα ήταν ο Μάρντι Κόλινς με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Ίαν Βουγιούκας σε 9:38 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

Η Τσεντεβίτα κατάφερε να σπάσει το αήττητο σερί της Γκραν Κανάρια, κερδίζοντας με σκορ 97-90, ενώ στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς η Φουενλαμπράδα πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου με σκορ 105-80.