Το Eurocup κάνει πρεμιέρα σήμερα (12/10) στα παρκέ του Ευρωπαϊκού μπάσκετ με τους 20 «μονομάχους» να μπαίνουν στην διοργάνωση με σκοπό την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το basketblog.gr σας παρουσιάζει τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής με δυνατές ομάδες όπως η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Φώτη Κατσικάρη και του Ίαν Βουγιούκα, η Χίμκι και η Βαλένθια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

Α' όμιλος

Στο πρώτο ματς του ομίλου η Παναβέζις νίκησε σε ένα δραματικό

ματς την ΜΖΤ Σκοπίων με 90-89 και μπήκε με το δεξί στους ομίλους του Eurocup. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους όπου είχαν προβάδισμα 15 πόντων (50-35). Στην τρίτη περίοδο δεν άλλλαξε κάτι, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς άλλαξε και οι Σκοπιανοί γύρισαν το ματς από το -16 (75-59 στο +1 (88-89), αλλά στο τέλος χάσανε τη νίκη μέσα από τα χέρια τους με 90-89.

Αποτελέσματα: Πανεβέζις-ΜΖΤ Σκοπίων 90-89

Γκραν Κανάρια-Τσεντεβίτα 22:00

Ρεπό: Νίζνι Νόβγκοροντ

Βαθμολογία(1η αγων.): Πανεβέζις 2, ΜΖΤ Σκοπίων 1, Νίζνι Νόβγκοροντ 0

Β' όμιλος

Με άγχος κατάφερε να «κάμψει» την αντίσταση της Λιέτουβος Ρίτας η Χίμκι, κερδίζοντας με 76-71. Το συγκρότημα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, παρότι φάνηκε μετά από μία σπουδαία «πάλη» 30 λεπτών να παίρνει ισχυρό προβάδισμα για τα δεδομένα του αγώνα (59-51), ο Ντρου Γκόρντον και ο Ντέιβιντ Λόγκαν κατάφεραν να φέρουν και πάλι σε απόσταση βολής τους Λιθουανούς (61-59 στο 35'). Η τριάδα Πούλεν, Τοντόροβιτς και Μόνια κατάφερε να «ξεκολλήσει» τους γηπεδούχους, οι οποίοι θα ήταν ψύχραιμοι στη γραμμή των βολών, «αποκρούοντας» και το «κρεσέντο» του Κόρεϊ Φίσερ, για να κλείσει η αναμέτρηση με τρίποντο του Πούλεν στην εκπνοή. Πρώτος σκόρερ των Ρώσων ήταν με 15 πόντους ο Ερλ Ρόουλαντ, με τον Πούλεν να προσθέτει 13. Το τρομερό double double 21 πόντων και 14 ριμπάουντ του Γκόρντον, οι 17 πόντοι του Αρτούρας Γκουντάιτις και το double double που επίσης πέτυχε ο Λόγκαν με 10 πόντους και 11 ασίστ, ήταν νούμερα που τελικά δε θα αρκούσαν στους «πρωτευουσιάνους».

Νικηφόρα πρεμιέρα και για την Άλμπα Βερολίνου, που υπέταξε με 88-81 την Φουνελαμπράδα. Έχοντας σταθερά ως ηγέτη τους τον Ελμεντίν Κικάνοβιτς, οι Γερμανοί κατάφεραν μετά την απόλυτη ισορροπία του πρώτου ημιχρόνου (45-45), να ξεμακρύνουν και μετά το 67-62 του τρίτου δεκαλέπτου, να έχουν μία σταθερή απόσταση από τους αντιπάλους τους μέχρι το φινάλε. Ο Βόσνιος φόργουορντ είχε 25 πόντους, με 11/16 σουτ και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους Ισπανούς 17 πόντους είχε ο Μάρκο Πόποβιτς.

Αποτελέσματα: Χίμκι-Λιέτουβος 76-71

Άλμπα Βερολίνου-Φουενλαμπράδα 88-81

Ρεπό: Μπιλμπάο

Βαθμολογία(1η αγων.): Άλμπα Βερολίνου 2, Χίμκι 2, Λιέτουβος Ρίτας 1, Φουενλαμπράδα 1, Μπιλμπάο 0

Γ' όμιλος

Στο «νήμα» κατάφερε να κερδίσει η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης την Μπάγερν Μονάχου, χάρη στο τελικό 80-77. Η κατάσταση έμοιαζε απλοποιημένη, όταν στο ημίχρονο η διαφορά βρισκόταν σε διψήφιο νούμερο, κάτι που ίσχυε σταθερά για τους γηπεδούχους στη διάρκεια όλου του εικοσαλέπτου (47-37). Με επιμέρους σκορ 16-23, όμως, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς επανήλθαν, αλλά οι Ρώσοι κράτησαν «σφιχτά» μέχρι τέλους το προβάδισμά τους. Τη διαφορά έκανε ο Σεργκέι Καράσεφ με 16 πόντους, ενώ εντύπωση προκαλούν οι 10 ασίστ του Στέφαν Μάρκοβιτς που συνόδευσαν τους 6 πόντους του. Για τους «Βαυαρούς», ξεχώρισε με 27 πόντους, 13/17 σουτ, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Ντέβιν Μπούκερ.

Αποτελέσματα: Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης-Μπάγερν Μονάχου 80-77

Μούρθια-Μπούντουτσνοστ 21:45

Ρεπό: Ουνικάχα Μάλαγα

Βαθμολογία(1η αγων.): Ζενίτ 2, Μπάγερν Μονάχου 1, Ουνικάχα Μάλαγα 0

Δ' όμιλος

Με θριαμβευτικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Βαλένθια, «διαλύοντας» με 95-58 την Ουλμ. Με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, οι «Νυχτερίδες» από πολύ νωρίς έδειξαν πως δεν είχαν διάθεση να... διαπραγματευτούν την ανωτερότητά τους, προηγούμενοι με 26-16 στην πρώτη περίοδο και συνεχίζοντας εντεύθεν να κυριαρχούν απόλυτα. Ο Γιάνκοβιτς ήταν δεύτερος σκόρερ με 12 πόντους πίσω από τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, που σκόραρε 14 πόντους ενώ κέρδισε και 7 ριμπάουντ. Ο Κρις Μπαμπ και ο Ρέιμαρ Μόργκαν ξεχώρισαν για τους ηττημένους, με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Αποτελέσματα: Βαλένθια-Ουλμ 95-58

Ουνιόν Ολίμπια 21:30

Ρεπό: Χάποελ Ιερουσαλήμ

Βαθμολογία(1η αγων.): Βαλάνθια 2, Ουλμ 1, Χάποελ Ιερουσαλήμ 0