Champions League: Η πρώτη πράξη της 6ης αγωνιστικής

Η 6η αγωνιστική του Basketball Champions League της FIBA ξεκίνησε με πολλά ενδιαφέροντα παιχνίδια στο κυνήγι της πρόκρισης. Μάλιστα σήμερα υπάρχει ελληνικό ενδιαφέρον καθώς εκτός από το ματς του ΠΑΟΚ στην έδρα της Όλντενμπουργκ (21:00), υπάρχουν και παιχνίδια των αντιπάλων των

ομάδων μας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΟΜΙΛΟΣ Β

Ένα πολύ εύκολο απόγευμα είχε η Καρσίγιακα στην έδρα της Κίμι και πέρασε νικήτρια με 60-78. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχαν διαφορά αφαλείας (29-32). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς οι Τούρκοι δέχθηκαν μόλις 9 πόντους και σημείωσαν 26 με αποτέλεσμα η διαφορά να «εκτοξευτεί» στο +20 (38-58). Το υπόλοιπο ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενο. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Σάμερς με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπράουν με 13 πόντους.

Στην τρίτη θέση του ομίλου της εδραιώθηκε η Οραντέα, μετά το αποψινό της διπλό μέσα στην Κατάια με 74-80. Οι Ρουμάνοι ήταν μέτριοι στο πρώτο μέρος και είχαν προβάδισμα μόνο τριών πόντων (33-36). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να είναι κοντά στο σκορ και προσπαθούσαν να προσπεράσουν, αλλά δεν το κατάφερναν (53-57). Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν το διπλό «μετά κόπων και βασάνων». Καλύτεροι για την Οραντέα ήταν ο Μπαρνέτ με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ζένο που έκανε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στην κορυφή του ομίλου παρέμεινε η Λε Μαν επικρατώντας επί της Μακάμπι Ρισόν με 80-72. Οι Γάλλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δίχως να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, έφτασαν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους (5-1). Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χάνλαν με 23π., ενώ από τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο ΜακΚρέα με 17π.

Τα αποτελέσματα:

Κατάια-Οραντέ 74-80

Κίμικ-Καρσίγιακα 60-78

Λε Μαν-Μακάμπι Ρισόν 80-72

Βενέτσια-Σαράτοφ 23/11, 19:30

ΟΜΙΛΟΣ Γ

Η Ουσάκ πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στην διοργάνωση μετά την αποψινή της επικράτησε με 87-64 επί της κακής Βαρέζε. Το ματς είχε κριθεί από το πρώτο μέρος καθώς η διαφορά στο σκορ ήταν τεράστια (40-26). Όλο το κακό για τους Ιταλούς έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου σημείωσαν μόλις 9 πόντους. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και ανέβασαν πολύ ψηλά την διαφορά. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο εκπληκτικός Ανοσίκε με 14 πόντους και 17 (!) ριμπάουντ και ο Εγιένγκα με 12 πόντους.

Μία τεράστια νίκη πήρε η Βέντσπιλς εντός έδρας απέναντι στην Νεπτούνας την οποία κέρδισε με 66-61. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (33-28). Οι Λιθουανοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο με 47-48, αλλά στο τέλος «λύγισαν» και ηττήθηκαν. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Ντιν με 22 πόντους και 6 ασίστ και ο Ζάκις με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους καλύτερος ήταν ο Γκραντ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Βιλερμπάν έκανε ότι ήθελε στην έδρα της Ράντομ και νίκησε με 83-63 κάνοντας το ρεκόρ της 4-2. Οι Πρωταθλητές Γαλλίας είχαν «καθαρίσει» την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αφού ήταν μπροστά με 33-47. Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (48-73) και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Καλύτεροι για τους νικητές ήταν οι Λανγκ και Ντράγκοβιτς με 16 πόντους ο καθένας.

ΟΜΙΛΟΣ Δ

Την δεύτερη νίκη της στο Champions League πήρε η Μέγκα Βιζούρα απέναντι στην Οστάνδη με 76-70. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με 35-48, με τους Βέλγους να είναι εξαιρετικοί. Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο επέστρεψαν στο ματς με απίστευτη άμυνα (δέχθηκαν μόλις 7 πόντους) και μείωσαν σε 53-55. Στο τελευταίο μέρος βρήκαν και ρυθμό στην επίθεση και πήραν τελικά την νίκη. Καλύτεροι των γηπεδούχων ήταν ο Ζάγκορατς με 17 πόντους και ο Κάμπα με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μέγκα-Οστάνδη 76-70

Μόρνα-Γιουβέντους 23/11, 19:30

Τσιμπόνα-Στρασμπούρ 23/11, 19:30

Αβελίνο-Τενερίφη 23/11, 19:30

ΟΜΙΛΟΣ Ε

Με τρίποντο του Κόττον στην εκπνοή, η Λούντβιγκσμπουργκ απέδρασε από την Ιταλία με 80-79 επί της Σάσαρι. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη σε γενικές γραμμές, με τους γηπεδούχους να κρατούν την τύχη στα χέρια τους, καθώς προηγήθηκαν με 79-77, χάρη σε τρίποντο του Σακέτι 52'' πριν το τέλος. Όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και με τρίποντο του Κόττον 6'' πριν τη λήξη πήραν μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, την τέταρτη συνεχόμενη στη διοργάνωση. Αυτός ήταν και ο πρώτος σκόρερ των νικητών (4-2) με 19π., ενώ από πλευράς ηττημένων (2-4) ξεχώρισαν ο Σαβάνοβιτς (24π.) και ο Κάρτερ (21π.)

Σάσαρι-Λούντβιγκσμπουργκ 79-80

ΑΕΚ-Παρτιζάν Βελιγραδίου 23/11, 19:00

Σαρλερουά-Ζιελόνα Γκόρα 23/11, 21:30

Μπεσίκτας-Σζολνόκι 23/11, 17:00

*Όλα τα ματς του ΟΜΙΛΟΥ Α είναι προγραμματισμένα για αύριο 23/11.