Σοβαροί και συγκεντρωμένοι καθάρισαν τον Προμηθέα

22:12 21/1/2018 - Πηγή: Bam
Ο Ολυμπιακός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Προμηθέα με 87-73 στην Πάτρα.

Προς το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Προμηθέας κατέβασε τη διαφορά στους οκτώ (55-63), ενώ νωρίτερα οι "ερυθρόλευκοι" είχαν ξεφύγει με 18, με τον Ολυμπιακό πάντως να παίρνει ξανά διαφορά προς το φινάλε
με 87-73. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κάιλ Γουίλτζερ με 17. Νταμπλ-ντάμπλ για την γηπεδούχο με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Οκτάβιους Έλις, στους 21 σταμάτησε ο Μιλόσεβιτς.

Το ματς

Μετά τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε μια διαφορά πέντε πόντων (7-14) στο 5’, ενώ σταδιακά με τον Παπανικολάου να παίρνει μπρος στο σκοράρισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου, έκλεισε προηγούμενος με 17-26. Με τον Γουίλτζερ να παίρνει φωτιά στην 2η περίοδο με 11 πόντους και μάλιστα μέσα σε τέσσερα λεπτά, έφτασε τη διαφορά στο +25 (18-43) στο 15’, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, δηλαδή για 5:56, δέχτηκε 18 πόντους και έβαλε μόνον δύο με βολές με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (36-45) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην γ’ περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πάλι δυνατά στο ματς για να προηγηθούν περίπου στα μισά της περιόδου με 18 πόντους (40-58), αλλά και πάλι το δεύτερο κομμάτι της περιόδου, τους βρήκε να χάνουν μια μεγάλη διαφορά για να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο με 55-63.

Οι Μιλουτίνοφ και Γουίλτζερ αποκατέστησαν το προβάδισμα πάνω από τους 10, αλλά ξανά ένα σερί 5-0 του Προμηθέα έφερε τη διαφορά πάλι στους οκτώ με 65-73, αλλά το ματς ήταν μέχρι εκεί, στα 5:46, πριν τελειώσει ο αγώνας. Σπανούλης και Στρέλινιεκς ανέλαβαν να καθαρίσουν το ματς και ο Ολυμπιακός έφυγε με το ροζ φύλλο για το τελικό 73-87.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87

Προμηθέας:Λίποβι 3(1), Τουντζιαράκης 3, Γκίκας 3(1), Φαγιέ 4, Σαλούστρος 10(2), Γκάτζιος, Χολ 6(2), Τουρέ 3(1), Ερμείδης, Έλις 20(12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 21(2)

Ολυμπιακός: Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 18 (4), Μιλουτίνοφ 8 (9ριμπάουντ), Στρέλινιεκς 7, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7 Μάντζαρης 3, Ρόμπερτς 11(3), Μπόγρης 4, Γουίλτζερ 17(4), Τόμπσον 1