Κυρίαρχος o Ολυμπιακός!

07:28 5/11/2019 - Πηγή: Bam
Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι ανάμεσα στους περσινούς κυπελλούχους και στους περσινούς πρωταθλητές Ελλάδας, αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός.Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν σπουδαία νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ για την 1η αγωνιστική της Volley League με 3-0 σετ,
ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τη νέα σεζόν.

ΠΑΟΚ, οι οποίοι έψαχναν να βρουν λύση μέχρι και λίγο πριν την έναρξη.br Fira Sans Condensed', sans-serif; font-size: 19px; background-color: #ffffff;" /br Fira Sans Condensed', sans-serif; font-size: 19px; background-color: #ffffff;" />Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο πρώτο σετ του παιχνιδιού μέχρι και το 18-18, όταν ο ΠΑΟΚ με Μάρσαλ και Ιλίνιχ απέκτησε σημαντική διαφορά (20-18), αναγκάζοντας τον προπονητή των «ερυθρολεύκων», Φερνάντο Μουνιόθ, να ζητήσει -ένα σωτήριο όπως αποδείχτηκε- τάιμ άουτ. Oι παίκτες του Ολυμπιακού μπόρεσαν να προσπεράσουν του Θεσσαλονικείς σε ένα κρίσιμο σημείο, καταφέρνοντας να κατακτήσουν το πρώτο πολύτιμο σετ στις λεπτομέρειες με σκορ 25-23.
σετ, με εξαίρεση ένα μικρό προβάδισμα (6-10) που οι «ασπρόμαυροι» κάλυψαν γρήγορα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Κάποια στιγμή κι ενώ ο Ολυμπιακός προηγείτο με (18-19), το ματς διεκόπη για περίπου πέντε λεπτά έπειτα από ρίψη ενός μπουκαλιού από την εξέδρα των γηπεδούχων προς τον Ανδρέα Ανδρεάδη. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων το ματς συνεχίστηκε ξανά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το σετ (29-27) κι ενώ νωρίτερα «έσβησαν» τρία σετ μπολ των γηπεδούχων.br Fira Sans Condensed', sans-serif; font-size: 19px; background-color: #ffffff;" />
Τα σετ: 3-0 σε 1.51. 23-25 (31’), 27-29 (52’), 18-25 (28’)
1ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 23-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Φίνγκερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Χουσάϊ 18 (18/28 επ., 57%υπ.-39%αρ.), Βουλκίδης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Γκέργκι 12 (8/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 33%υπ.-14%αρ.), Κοκκινάκης –λ (83%υπ.-67%αρ.)/ Ασπιώτης 2 (2/2 επ.), Ριζόπουλος, Στιβαχτής