«Κόκκινο» ντέρμπι, «κίτρινες» φωνές

19:12 7/12/2013 - Πηγή: Bam

Το πρώτο «διπλό» για φέτος και… την επιστροφή στον καλό του εαυτό πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-1 της ΑΕΚ,, με τους «κιτρινόμαυρους» να διαμαρτύρονται έντονα για το τρίτο σετ.

Την… εκδίκησή του για τις ήττες σε Λιγκ Καπ και φιλικό πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ

στο κλειστό του Μίλωνα, στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε με έντονες διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων».

Η φάση που ξεσήκωσε την ΑΕΚ και τους 550 φιλάθλους που βρέθηκαν στη Νέα Σμύρνη έγινε στο τέλος του τρίτου σετ και ενώ ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 24-23, όταν ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση του Κουρνέτα, στον πόντο που έκρινε το σετ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν το πρώτο τους διπλό για φέτος με κορυφαίοτον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, ο οποίος πήρε πάνω του την επιθετική λειτουργία της ομάδας με 31 πόντους, ενώ για την ΑΕΚ ξεχώρισαν Πετρόγλου και Τόρρες.

Το ματς έδειξε από νωρίς χαρακτήρα ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 με 22-25, ενώ η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στη συνέχεια και πήρε προβάδισμα στο δεύτερο σετ, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +7 (19-12, 20-13) και να ολοκληρώνεται με 25-21.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με ελαφρύ προβάδισμα του Ολυμπιακού, μέχρι τον πόντο που έβαλε «φωτιά» στο ματς. Ο Βασίλης Κουρνέτας πέρασε το χέρι του μέσα απ’ το φιλέ με το σκορ στο 23-24, με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει την παράβαση, ενώ η ΑΕΚ διαμαρτύρεται και για άουτ στο καρφί του Γιορντάνοφ που χάρισε τον τελικό πόντο στους «ερυθρόλευκους» (23-25). Η φάση, που διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού ξεσήκωσε τους παίκτες και τον κόσμο των «κιτρινόμαυρων» οδηγώντας το ματς σε ολιγόλεπτη διακοπή.

Το τέταρτο σετ κύλησε άνετα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα που έφτασε μέχρι +9 (8-17). Η ΑΕΚ μείωσε στο τέλος, αλλά δεν απείλησε με το καρφί του Καλντέιρα να διαμορφώνει το τελικό 16-25 στη νίκη του Ολυμπιακού με 3-1.