ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ

01:28 25/6/2010 - Πηγή: Fimotro
Aπο Enet.grΈληξε, την τρίτη αισίως μέρα, ο μεγαλύτερος σε διάρκεια αγώνας τένιςόλων των εποχών στο τουρνουά Γουίμπλεντον με νικητή τον ΑμερικάνοΊσνερ... Ο Τζον Ίσνερ νίκησε τον Γαλλο Νίκολας Μαχούτ, σε έναν αγώνα πουέβαλε και τους δύο στην ιστορία του παγκόσμιου τένις. Το τελικό σκορτου πέμπτου σετ ήταν 70-68 και ο Ίσνερ επικράτησε με επιμέρους σκορ στασετ 6-4 3-6 6-7 7-6 70-68. Η συνολική διάρκεια του αγώνα ήταν 11 ώρες καιπέντε λεπτά ενώ διεκόπη επειδή σκοτείνιασε. Το τελευταίο σετ
διήρκεσεοκτώ ώρες και πέντε λεπτά. «Για μένα αποτελεί μεγάλη τιμή που τοναντιμετώπισα. Ο Νικολά είναι πραγματικός πολεμιστής, όμως δυστυχώςκάποιος έπρεπε να χάσει» δήλωσε μετά τον συγκλονιστικό αγώνα ο Ίσνερπου είχε 112 άσους, έναντι 103 του Μαχούτ. «Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι ανακούφιση που ολοκληρώθηκε αυτός οεκπληκτικός αγώνας. Ο Τζον νίκησε δίκαια και αισθάνομαι μεγάλη τιμή πουσυμμετείχα στο μεγαλύτερο ματς στην ιστορία του αθλήματος, αλλά και στομεγαλύτερο τουρνουά. Νομίζω ότι και οι δύο μας ευχαριστ